Nauka

Pleśń wrogiem kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 09:50
Grzyby powstające na taśmach filmowych są groźne dla dziedzictwa kinematografii.

Taśmom filmowym złożonym w archiwach mogą zagrażać mikroorganizmy niszczące klisze. Najwięcej strat przyniósłby rozwój grzybów na starych, zabytkowych filmach. Problem mogłyby rozwiązać specjalne czujniki.

- Grzyby tworzące na rolkach filmów pleśń wytwarzają enzymy, dzięki którym mogą wykorzystywać na własne potrzeby, np. do wzrostu, związki budujące kliszę. To prowadzi do zniszczenia filmu - tłumaczył Gavin Bingley z Manchester Metropolitan University.

Naukowcy analizowali wiele dotkniętych przez pleśń rolek z kliszami, pochodzących z archiwum North West Film Archive na Manchester Metropolitan University. Oceniali, ile zarodników - i jakiego rodzaju - unosi się z klisz podczas ich pozorowanej kontroli.

- Większość obecnych tam grzybów należy do różnych gatunków kropidlaków i pędzlaków - opowiadał Bingley. - W przypadku niektórych klisz liczba uwalnianych przez grzyby zarodników przekraczała poziom, który uważa się za obojętny dla zdrowia – dodaje Bingley.

Trafiające do archiwów taśmy filmowe stanowią ważny element naszej historycznej i kulturowej spuścizny. Filmy przechowuje się w ściśle określonych warunkach. Jeśli jednak zostały skażone pleśnią, zanim trafiły do archiwum, ich degradacja z czasem będzie postępować.

Naukowcy pracują nad czujnikiem, który będzie rozpoznawał żywą pleśń na podstawie drobnych, lotnych związków chemicznych uwalnianych przez grzyby podczas wzrostu.
Opracowują też serię zaleceń dla archiwistów, którzy mogą mieć kontakt z zakażonymi rolkami.

- Umieszczając specjalne paski z czujnikiem w puszkach z taśmą filmową archiwiści mogliby lokalizować martwą pleśń i od razu zająć się takim filmem, zaś w przypadku żywej mogliby postępować według zaleceń związanych z przechowywaniem, bezpiecznym obchodzeniem się i naprawą klisz - tłumaczy Bingley.

Zobacz więcej na temat: archive
Czytaj także

MIKROBIOLOGIA: Bakterie jak „Jekyll i Hyde”

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2007 00:32
Bakterie z przewodu pokarmowego owadów są dwulicowe
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczne bakterie

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2010 13:18
Brytyjscy naukowcy odkryli bakterie, które mogą przetrwać w otwartej przestrzeni kosmicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ebola na celowniku

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 10:30
Naukowcy są na dobrej drodze do pokonania groźnego wirusa Ebola. Amerykańcy eksperci otrzymali zezwolenie na przetestowanie nowego leku na ludziach.
rozwiń zwiń