X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Woda wciąż zaskakuje

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 07:30
Jak się okazuje, woda ma dwa stany molekularne.
Audio

I to jednocześnie. Wykazują to badania wykonane przez naukowców z Uniwersytetu we Fryburgu w Niemczech i szwajcarskiego Uniwersytetu w Zurichu. O sekretach wody donosi zaś najnowsze „Science”. 

Uczeni z wymienionych uniwersytetów stworzyli komputerowy model, określający, w jaki sposób molekuły wody formują bardziej złożone struktury. To fenomen, który od dawna umykał naukowemu wyjaśnieniu. W projektowaniu użyto modelu stosowanego do badań systemów złożonych, takich jak Internet, rozprzestrzenianie się wirusów czy tworzenie białek.

Jak się okazuje, molekuły wody wiążą się z innymi w sposób bardzo dynamiczny i tworzą niespodzianie złożone struktury. Pojawiają sie ptrzy tym dwa typy struktur molekularnych - kroplowe, luźno upakowane skupienia i wąskie, regularnie zorganizowane struktury, przypominające siatkę krystaliczną.

Oba typy struktur mają tendencję do rozrywania się i periodycznej rekombinacji w czasie ułamków sekundy. Rezultatem jest chaotyczna mieszanina molekuł. Wewnątrz tej mieszaniny, atomy wodoru formują połączenia działające jak haczyki, na których atomy azotu lub węgla mogły niegdyś przypuszczalnie uformować początki zorganizowanych molekuł organicznych. Proces ten miał dramatyczny wpływ na ruch nawet bardziej złożonych systemów biologicznych jak białka, wspomagając ich tworzenie. Nie jest znana jakakolwiek inna ciecz posiadająca takie właściwości.

Odkrycie to wprowadza "podstawy zrozumienia, jak woda ze swoją ukrytą strukturą wpływa na funkcjonowanie białek na fundamentalnym poziomie" - powiedział fizyk Francesco Rao z Uniwersytetu we Fryburgu, współautor pracy. Peter Hamm z Uniwersytetu w Zurichu dodaje, że badany model oferuje "bardzo pierwotne" spojrzenie na strukturę wody. "Jest coraz jaśniejsze, że woda jest czymś więcej niż rozpuszczalnikiem, jest integralną częścią funkcjonalnej struktury białek" - mówi. 

(ew)

Zobacz więcej na temat: białko Niemcy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Parująca gwiazda

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2007 09:50
Astronomowie odkryli właśnie parę wodną, która otacza formujący się system gwiezdny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda wciąż zdumiewa

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2007 06:10
Niezwykłe właściwości wody odkryli naukowcy z Austrii
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma wody na pustyni

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 09:57
Więcej ludzi umiera z powodu picia brudnej wody, niż w wyniku wojen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda na drugiej asteroidzie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2010 13:00
Czyżby była zjawiskiem częstszym niż myśleliśmy?
rozwiń zwiń