Nauka

2011: rok Heweliusza i Curie-Skłodowskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 11:00
W 2011 roku przypada 100. rocznica przyznania Skłodowskiej-Curie drugiej Nagrody Nobla i 400. rocznica urodzin słynnego gdańskiego astronoma.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła 24 listopada projekty dwóch uchwał w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie i Jana Heweliusza. "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd jednemu z najwybitniejszych naukowców naszych czasów, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki" - napisano w projekcie uchwały.

Maria Skłodowska-Curie(1867-1934) jest jedyną kobietą, którą uhonorowano Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. W 1903 roku wspólnie z mężem Piotrem Curie i fizykiem Henri Becquerelem otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 roku za odkrycie nowych pierwiastków: polonu i radu, nagrodzono ją Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii. "Po jej śmierci Albert Einstein w pięknym eseju napisał, że była jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem spośród tych, których przyszło mu poznać" - czytamy w projekcie uchwały.

Drugi projekt uchwały ustanawia rok 2011 Rokiem Jana Heweliusza. Jak napisano, Heweliusz był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. "Stworzył podwaliny współczesnej astronomii i na stałe wpisał się w historię światowej nauki".

Jan Heweliusz (1611-1687), określany czasem jako "polski Leonardo da Vinci", był wybitnym badaczem ciał niebieskich, twórcą nowoczesnej selenografii, czyli dziedziny astronomii zajmującej się opisem powierzchni Księżyca. Prowadził też browar i drukarnię, był m.in. ławnikiem, rajcą miejskim, konstruktorem przyrządów nawigacyjnych i pomiarowych. "Na dachach swych trzech domów zbudował obserwatorium astronomiczne, które wyposażył we własnoręcznie skonstruowane, znakomitej jakości teleskopy i przyrządy pomiarowe, czyniąc je ówcześnie najlepiej wyposażonym tego typu obiektem na świecie" - napisano w projekcie uchwały. Stworzył atlas 54 gwiazdozbiorów, z których 12 opisano po raz pierwszy. Jest również twórcą prototypu zegara wahadłowego i peryskopu.

W październiku Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza. Teraz czas na polskich naukowców.

(ew/pap)

Czytaj także

2011 rokiem Skłodowskiej-Curie i Heweliusza

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2010 20:59
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła projekty dwóch uchwał w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie i Jana Heweliusza.
rozwiń zwiń