Nauka

Łysina pokonana

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2011 11:20
W ciągu 10 lat możliwy jest przełom w usuwaniu łysiny. Naukowcy z USA wykryli, że powodem, dla którego włosy nie rosną na łysym skalpie jest to, iż komórki macierzyste nie rozwijają się prawidłowo.

Możliwą terapią jest krem lub płyn dla pobudzenia uśpionych komórek macierzystych, ewentualnie wyizolowanie i wyhodowanie aktywnych komórek macierzystych, a następnie ich przeszczep do skalpu twierdzą badacze.Naukowcy dokonali odkrycia, badając próbki tkanek pobranych od mężczyzn poddających się zabiegowi na porost włosów.

Porównując mieszek włosowy pobrany z łysego skalpu z mieszkiem z owłosionej części skalpu, naukowcy ustalili, że obie próbki mają tę samą liczbę komórek macierzystych. Jednak na obszarach pozbawionych owłosienia wystąpił brak dojrzałych komórek zwanych wspólnymi komórkami progenitorowymi.

Komórki macierzyste skalpu normalnie rozwijają się w komórki progenitorowe, które z kolei powodują nowy porost włosów. Wspólne komórki progenitorowe pobrane z łysych części skalpu sprawiały wrażenie nieaktywnych.

Naukowcy sądzą w związku z tym, iż powodem utraty owłosienia na głowie nie jest brak wystarczającej ilości komórek macierzystych, lecz trudności z pobudzeniem komórek macierzystych mieszka włosowego. - Fakt występowania normalnej liczby komórek macierzystych w nieowłosionym skalpie stwarza nadzieję ich reaktywowania - uważa dr George Cotsarelis z uniwersytetu stanowego Pensylwania w Filadelfii.

Następnym etapem dla naukowców będą badania mające na celu pomoc komórkom macierzystym w przekształceniu się we wspólne komórki progenitorowe. Przed naukowcami także badania nad innymi typami utraty owłosienia.

W 2007 r. ta sama ekipa badaczy ustaliła, że mieszki włosowe u dorosłych osobników myszy odradzają się dzięki pobudzeniu i uaktywnieniu genów zwykle aktywnych tylko na etapie rozwoju zarodkowego.

(ki)

Czytaj także

Tracisz włosy przed 30? Ma to dobre strony

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 17:33
Zakola to może być dobry znak – przekonują naukowcy, którzy zbadali związek wczesnego łysienia z występowaniem raka prostaty.
rozwiń zwiń