X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Mrówka emerytka

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 13:00
Środkowoamerykańskie mrówki tną liście ostrymi jak brzytwa żuwaczkami. Czy po stępieniu się mrówczych ostrzy, ich posiadaczki przechodzą na emeryturę?
Audio

Mrówki grzybiarki parasolowe (Atta cephalotes) tną liście roślin na kawałki i znoszą je do podziemnych komór mrowiska. Tam - po przeżuciu i zmieszaniu z odchodami - liście stają się podłożem do hodowania grzybów, którymi się żywią. Byt kolonii zależy od wydajności pracy - im więcej da się naciąć i przynieść liści, tym lepiej.

Zespół doktora Roberta Schonfielda z University of Oregon (USA) prowadził badania w parku narodowym Soberania w Panamie. Badania pod mikroskopem elektronowym wykazały, że o ile u świeżo wyklutej z poczwarki mrówki żuwaczki są równie ostre, co najostrzejsza żyletka, to z wiekiem stają się nawet 300 razy bardziej tępe - mimo, że żuwaczki zbudowane są z twardego biomateriału, zawierającego cynk.

Naukowcy ustalili, że gdy po stępieniu żuwaczek wycinanie okrągłych fragmentów liści trwa już kilkakrotnie dłużej niż początkowo, mrówki się przekwalifikowują. Cięcie pozostawiają ostrej młodzieży, a same zajmują się noszeniem liści do mrowiska oraz uprawą grzybów.

Dzięki temu kolonia jako całość optymalnie wykorzystuje energię zawartą w pożywieniu. Poszczególne mrówki dłużej (w porównaniu z owadami żyjącymi samotnie) żyją, pracując dla dobra swojej społeczności.

(ki)

Zobacz więcej na temat: emerytura Panama USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mrówki bez samców

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2009 12:41
Kolonie mrówek żyjących w Amazonii składają się wyłącznie z samic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrówki chronią przed słoniami

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 07:15
Mrówki mające swoje siedliska na niektórych akacjach z afrykańskiej sawanny skutecznie chronią te drzewa przed ich zniszczeniem przez słonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stado zdecyduje za Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2010 08:01
Stada zwierząt - pszczoły, ryby, mrówki czy ptaki, często poruszają się w zaskakująco zsynchronizowany sposób. Czy stanowią jeden żywy organizm?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrówki w Sieci

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 00:00
Co łączy owadzie społeczności ze sztuczną inteligencją i Internetem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrówki szukają silnych niewolników

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2010 07:14
Sprytne mrówki w specificzny sposób wybierają sobie swoich "niewolników".
rozwiń zwiń