X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Powstaną prawdziwe awatary?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 13:20
Naukowcy wykorzystują wirtualną rzeczywistość, aby wyjść poza własne ciało i przenieść się w inną, cyfrową rzeczywistość.
Audio

W filmie Jamesa Camerona “Avatar” ludzie są zdolni do przenoszenia własnej jaźni do ciał “obcych”.  Naukowcy są coraz bliżej odtworzenia tego doświadczenia w laboratorium. Udało im się przenieść świadomość na cyfrowe awatary, które poruszają się w cyfrowym świecie.

Naukowcom chodziło o zrozumienie tego, jak mózg współpracuje z informacjami, które do niego docierają. Już w filmie "Matrix" przekonywano nas, że to, co widzimy, to nic innego jak elektrochemiczne impulsy, które docierają do naszego mózgu. Mózg będzie zatem żył tam, gdzie zaprowadzą go te impulsy. Badacze chcieli się dowiedzieć, czy na podstawie cyfrowych danych ludzki umysł będzie w stanie wytworzyc sobie poczucie czasu i przestrzeni.

Po co takie badania? Pierwszym skutkiem praktycznym mogą zaś być gry komputerowe nowej generacji. Potem będzie można przeprowadzić sie do wirtualnego świata.

Najnowsze doświdczenia przeprowadził zespół Olafa Blankego, neurologa z Ecole Polytechnique Fédérale w Lozannie. Wirtualną rzeczywistość „podawano” ochotnikom dzięki specjalnemu wyświetlaczowi, montowanemu na głowie. Kamery dostarczały im nie tyko widoku tego, co przed nimi, ale i tego, co znajdowało się za nimi. To wszystko, oczywiście, w  trójwymiarze. Ciało badanych zatem niejako „znikało”. Następnie naukowcy pokazywali mózgom badanych ich własne ciało „od zewnątrz”. Urządzenia zapewniały, że, kiedy na obrazie owo „obce” ciało zostało dotkniete, ochotnik był dotykany w tym samym miejscu.

Już we wcześniejszych badaniach tego zespołu, przeprowadzonych w 2007 roku, okazało się, aparatura i doświadczenia tego typu może doprowadzić do wytworzenia się doświadczenia wyjścia z ciała (out-of-body experience). Zwykle przeżywają je ofiary wypadków lub pacjenci w czasie operacji, zapaści lub napadu epilepsji. Także i w laboratorium badania opowiadali, że mieli wrażenie, że ich własne ciało należy do kogoś innego.

Uczestnicy doświadczenia mogli w wirtualnym świecie zdobyć nową tożsamość, inną niż ich codzienna. Możliwe było nawet wmówienie mózgowi ochotnika, że jego wirtualny awatar jest odmiennej płci niż jego biologiczna. Blanke „wczytywał” mózgom ciała, które należały do kogoś innego. Spróbował dać mężczyznom ciała kobiet i na odwrót. – Zaczynali wierzyć, że awatar jest ich własnym ciałem -  mówi Blanke. – Udało nam się oddzielić dotyk i wrażenia wzrokowe, sprawić, że ludzie sądzili, że ich wlasne ciało było kilka metrów od nich.

Aparatura pomiarowa, która badała pracę mózgów badanych, wskazała na zwiększenie się aktywności w płacie czołowo-skroniowym. To właśnie tam integrowane są wrażenia wzrokowe i dotykowe. Blanke udowodnił, że możemy na nie wpływać. Czyżby doświadczenia wyjścia z ciała były tylko zakłóceniem pracy mózgu? Być może, ale, aby to udowodnić, potrzeba dalszych badań.

(ew/Guardian)

Zobacz więcej na temat: Guardian
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie zaznasz strachu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2010 13:10
O tym, czy uda nam się przezwyciężyć strach, decyduje aktywność fragmentu kory mózgowej – informują naukowcy z Izraela na łamach pisma "Neuron".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poruszaj myślą

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 15:30
Przełom – wyizolowano sygnały z mózgu, które są odpowiedzialne za sterowanie ruchem ciała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mózg pilota myśliwca jest inny

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 12:00
To dlatego, że piloci działają na granicy ludzkich możliwości - muszą przy ogromnej prędkości podejmować właściwe decyzje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reorganizacja mózgu zlikwiduje szum

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 10:20
Nowatorska terapia pomogła szczurom, cierpiącym z powodu szumu w uszach - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń