Nauka

Watykan i Włoska Agencja Kosmiczna tworzą wspólny portal

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 13:35
Watykan uruchamia w Internecie nowoczesny portal naukowy. W szerzeniu wiedzy kościołowi pomaga Włoska Agencja Kosmiczna, ASI.

Będzie wersja włoska i angielska.

Przygotowywane multimedialne materiały dotyczą astronomii, biologii czy sztuki, ale także filozofii i wiary. Niektóre strony będą służyły wszystkim zainteresowanym, inne wykładowcom i studentom, jeszcze inne naukowcom.

- Chcemy pomóc chrześcijanom, wierzącym, w zrozumieniu nauki, by mogli oni traktować naukę nie jako wroga, ale jako przyjaciela - mówi szef projektu, ksiądz profesor Gianfranco Basti.

Przez setki lat kościół katolicki był sceptyczny wobec wiedzy naukowej; za podważanie prawd objawionych można było ponieść karę, ze śmiercią włącznie. Dziś Watykan akceptuje wiele naukowych teorii, w tym ewolucję. Część naukowców i zwierzchnicy kościoła podkreślają, że wiara i wiedza nie wykluczają się wzajemnie i mogą istnieć obok siebie.

Warto przypomnieć, że od kilku wieków w czołówce światowych obserwatoriów astronomicznych znajdują się te, które prowadzi Watykan. Jeden z zasłużonych watykańskich teleskopów znajduje się na Castel Gandolfo, a znanym na całym świecie pracownikiem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego jest Polak, ks. prof. Michał Heller.

(ew/iar)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alfabet filozofów: ks. prof. Michał Heller (cz. 2)

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2008 10:47
12 listopada 2008, godz. 21:30
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigilia naukowców

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 10:15
- Grecki matematyk i filozof przyrody - Archimedes; pierwszy polski zdobywca Nagrody Templetona - Michał Heller to uczeni, których przy stole wigilijnym chętnie spotkaliby znani polscy przedstawiciele świata nauki.
rozwiń zwiń