Nauka

Gra dobra na fobie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 06:00
Leczenie fobii grami komputerowymi - to praktyka, jaką rozpoczęto w Hiszpanii. Pierwsza zastosowała ją klinika w Bilbao w Kraju Basków. Rezultaty terapii cieszą i lekarzy, i pacjentów.

Pierwszą fazą jest zrelaksowanie pacjenta, potem zasiada on w wygodnym fotelu i dzięki specjalnym okularom przenosi się do sytuacji w wirtualnym świecie, która wywołuje u niego panikę. - Przeżywanie sytuacji, na którą dana osoba ma fobię, uaktywnia w jej mózgu wspomnienie, kiedy to po raz pierwszy zaczęła się jej bać. Dzięki grom pacjent wraca do trudnego momentu, ale pod kontrolą psychologa, z którego pomocą przezwycięża strach - wyjaśnia Olaya Aizpiri, psychlog w klinice w Bilbao.

Dzięki współpracy kliniki z firmą komputerową do wirtualnego świata przeniesiono 65 fobii: od klaustrofobii, agarofobii poprzez lęk przed prowadzeniem samochodu, jazdy metrem, po fobie na pająki, burze, lęk wysokości, a nawet lęk przed zastrzykami. 

(iar)

Czytaj także

Gra komputerowa złagodzi ból

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 10:00
Gry komputerowe pomagają w leczeniu ofiar poparzeń. Poparzenia wywołują bodaj najsilniejszy ból, jakiego może doświadczyć człowiek.
rozwiń zwiń