Nauka

Ewolucja: o mały włos ludzki penis mógł mieć kolce

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 07:00
Męski narząd rozrodczy jest pozbawiony kolców tylko dzięki utracie w toku ewolucji małego fragmentu DNA.

Badania na ten temat publikują naukowcy z USA na łamach prestiżowego pisma "Nature". W swojej pracy opisują, jak usunięcie z genomu różnych fragmentów regulatorowego DNA wpłynęło na ewolucję typowo ludzkich cech. 

Autor pracy, Gill Bejerano, wraz z kolegami ze Stanford University przeprowadził analizę porównawczą genomów szympansa i człowieka. Naukowcy odkryli aż 150 specyficznych dla ludzi delecji (czyli wycięć) DNA we fragmentach genomu obecnych u szympansów i wielu innych gatunków zwierząt - a nieobecnych tylko u człowieka. Delecje te dotyczą fragmentów specyficznego typu DNA, które na ogół nie koduje żadnych białek, ale może wpływać na ekspresję innych genów. Autorzy pracy zaobserwowali, że z genomu ludzi "zniknęły" fragmenty DNA znajdujące się w pobliżu genów zaangażowanych w sygnalizację hormonalną i niektóre funkcje układu nerwowego.

Jedna z delecji, poprzez którą utraciliśmy sekwencję regulującą działanie układu nerwowego, spowodowała znaczący rozrost kory mózgowej człowieka w porównaniu z innymi gatunkami. Inna - polegająca na utracie sekwencji regulującej działanie receptora adrogenów - spowodowała, że męski penis pozbawiony jest czuciowych wąsów i sztywnych kolców zbudowanych z keratyny. Tego typu kolce występują dość powszechnie na penisach innych zwierząt - między innymi szympansów, makaków i myszy.

Jak podkreślają autorzy pracy, dotychczasowe badania ewolucji człowieka skupiały się głównie na poszukiwaniu genów, które "zyskaliśmy" w toku ewolucji. Ich praca pozwoliła poznać kilka ciekawych faktów dzięki analizie genów, które podczas ewolucji straciliśmy.

(ew/pap)

Czytaj także

Z DNA wynika, że blondynka

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2011 06:00
Określenie na podstawie DNA, czy morderca jest brunetem, czy blondynem, jest już możliwe nie tylko w serialu kryminalnym. Polsko-holenderski zespół badawczy opracował na to nową metodę kryminalistyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Genetyczne przyczyny przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 14:30
Co łączy przyjaciół? Wspólne zapatrywania, poglądy, poczucie humoru… Okazuje się, że podstawa jest dużo głębsza – przyjaciele mają wspólne cechy genetyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reuters: genetyka najpopularniejszą dziedzina nauki

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 08:00
Ze wszystkich dziedzin nauki genetyka nadal cieszy się największym zainteresowaniem.
rozwiń zwiń