Polskie Radio
Section05
ekshumacja

Marcin Przydacz: oczekujemy większej otwartości ze strony ukraińskiej na nasze wnioski ekshumacyjne

- Naszym oczekiwaniem jest większa otwartość ze strony ukraińskiej na nasze wnioski ekshumacyjne. Dla nas jest to powinność nie tylko polityczna i historyczna, ale i moralna, aby swoich współrodaków odszukać i ponownie pochować z szacunkiem - mówił szef BPM Marcin Przydacz w Poranku Rozgłośni Katolickich.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina ekshumacja prezydent Marcin Przydacz Wołodymyr Zełenski Andrzej Duda

Przydacz: oczekujemy większej otwartości ze strony ukraińskiej na nasze wnioski ekshumacyjne

- Naszym oczekiwaniem jest większa otwartość ze strony ukraińskiej na nasze wnioski ekshumacyjne. Dla nas jest to powinność nie tylko polityczna i historyczna, ale i moralna, aby swoich współrodaków odszukać i ponownie pochować z szacunkiem - mówił szef BPM Marcin Przydacz w Poranku Rozgłośni Katolickich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina ekshumacja prezydent Marcin Przydacz Wołodymyr Zełenski Andrzej Duda

Zbrodnia wołyńska. Dworczyk: dialog w sprawie ekshumacji cały czas trwa

- Dialog w sprawie ekshumacji na Ukrainie cały czas trwa. Jako pierwszy, przełomowy krok traktuję zgodę wydaną na poszukiwania i ekshumacje polskich ofiar UPA w Puźnikach. Wierzę, że będą kolejne miejsca - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Michał Dworczyk z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Polityk skomentował w ten sposób kwestię zbrodni wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katarzyna Gójska Michał Dworczyk Rzeź Wołyńska Wołyń ekshumacja relacje polsko-ukraińskie

"Warstwy ciał jedne na drugich". Mackiewicz i Goetel o poszukiwaniu prawdy o Katyniu

"Jeden, dwa, trzy trupy ludzkie robią już ciężkie i przygniatające wrażenie. Proszę sobie wyobrazić ich tysiące, tysiące, i wszystkie w mundurach oficerów polskich..." – pisał o ekshumacjach przeprowadzanych wiosną 1943 roku w Katyniu Józef Mackiewicz. Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej​.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Ferdynand Goetel Katyń zbrodnia katyńska ekshumacja

Prof. Szwagrzyk: część badań potwierdza, że Rydz-Śmigły spoczął na Powązkach

Wyniki badań archeologicznych, historycznych, medycznych, antropologicznych dają podstawy do tego, żeby uznać, że na Powązkach odnaleziono szczątki zgodne z opisem szczątków marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego – stwierdza dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Edward Rydz-Śmigły II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej genetyka ekshumacja Krzysztof Szwagrzyk

"The Crown": Rosjanie mordują, a Anglicy pobierają krew

W piątym sezonie serialu "The Crown" przenosimy się na chwilę do Jekaterynburga w 1918 roku, jesteśmy świadkami egzekucji rodziny Romanowów, a potem wracamy do Londynu z początku lat 90. XX wieku, by odkryć rolę, którą w rozwiązaniu zagadki tej zbrodni odegrał książę Filip, mąż Elżbiety II.
Zobacz więcej na temat:  The Crown serial netflix książę Filip HISTORIA Mikołaj II genealogia ZSRR bolszewicy Rosja Michaił Gorbaczow Borys Jelcyn ekshumacja zbrodnie sowieckie genetyka DNA profilowanie

Będą poszukiwania mogił Polaków zamordowanych przez UPA. Prof. Kornat: gest wpisany w nową politykę Kijowa

- Po stronie ukraińskiej na pewno są różne spojrzenia na takie sprawy, jak choćby uznanie zbrodni ludobójstwa na ludności polskiej, ale Ukraina nie ma innego wyjścia, jak uznać tę zbrodnię - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat, sowietolog, historyk z PAN i UKSW w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  relacje polsko-ukraińskie ekshumacja historia Polski Rzeź Wołyńska społeczeństwo Ukraina

Wiceszef IPN o traktacie polsko-ukraińskim: powinien znaleźć się tam zapis o ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu

– Elementy takie jak ekshumacja ofiar powinny znaleźć swoje uregulowanie w tak ważnym dokumencie jak traktat polsko-ukraiński – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Karol Polejowski, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie IPN dyplomacja ludobójstwo Wołyń ekshumacja POLSKA polityka Trójka Bartłomiej Graczak relacje polsko-ukraińskie

Siedmioletni Romek Lenczewski. "Ofiara nazistów. Pochowany po blisko 80 latach"

Historia Romualda Lenczewskiego, siedmioletniego chłopca, zastrzelonego przez nazistów 5 października 1943 roku, znalazła swój finał dopiero w 2022 roku. Niedawno odbyły się uroczystości pogrzebowe chłopca. – Obecna była najbliższa rodzina i władze Instytutu Pamięci Narodowej w sporej delegacji, byli ludzie, którzy odnaleźli szczątki – nasi antropolodzy, archeolodzy – mówi w Programie 1 Polskiego Radia ksiądz Tomasz Trzaska z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki IPN II wojna światowa historia Polski nazizm ekshumacja pogrzeby mogiła wieś

"Wokół jego śmierci narosło wiele legend". Jan Kasprzyk o ekshumacji w grobie Edwarda Śmigłego-Rydza

- Wokół śmierci marszałka Śmigłego-Rydza narosło wiele legend - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jan Józef Kasprzyk. Jak podkreślił szef UdSKiOR, "teraz będą prowadzone badania antropologiczne, genetyczne w Instytucie Pamięci Narodowej, aby potwierdzić tożsamość ekshumowanej osoby, a jednocześnie, żeby też rozwiać pewne wątpliwości co do okoliczności jej śmierci". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej ekshumacja Edward Rydz-Śmigły II wojna światowa HISTORIA Krzysztof Szwagrzyk