Nauka

Chili pomoże na problemy z zatokami

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 12:05
Aerozol do nosa zawierający związek wyekstraktowany z ostrej papryczki chili może przynieść ulgę osobom cierpiącym na zapalenie zatok - wynika z najnowszych badań.

Dr Jonathan Bernstein, alergolog z amerykańskiego Uniwersytetu Cincinnati, badał skuteczność aerozolu zawierającego kapsaicynę, czyli organiczny związek chemiczny nadający papryczkom chili ich ostry smak. Testy przeprowadził na grupie 44 osób cierpiących na niealergiczny nieżyt nosa (zapalenie błony śluzowej, któremu towarzyszy niedrożność i ból zatok). Grupa kontrolna przez dwa tygodnie stosowała placebo. 

Aerozol okazał się skuteczny i nie powodował skutków ubocznych. Osoby stosujące go twierdziły, że już po minucie od aplikacji zaczynały odczuwać ulgę. - Uważamy to za istotną obserwację, gdyż istnieje bardzo mało skutecznych sposobów leczenia niealergicznego nieżytu nosa - mówi Bernstein.

Kapsaicyna jest składnikiem niektórych leków, głównie maści łagodzących ból mięśni i stawów. Badania wskazują także na jej skuteczność w hamowaniu rozwoju niektórych rodzajów nowotworów.

(ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pikantny lek na nadciśnienie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 15:48
Według chińskich naukowców, papryczka chili zawiera substancję, która obniża ciśnienie krwi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pikantne tajemnice papryki

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 11:21
Dlaczego końcówka papryki jest ostrzejsza niż jej pozostała część? Przede wszystkim: nie jest! - To, że czasem się tak zdarza, to anomalia, wynikająca ze specyficznych warunków w uprawie - tłumaczy ekspert Czwórki.
rozwiń zwiń