Nauka

Owady boją się ryb. Na śmierć

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 21:00
Sama obecność drapieżnika może wywołać u ważek stres, który może okazać się śmiertelny, nawet jeśli nie są one bezpośrednio narażone na atak – oceniają biolodzy z Uniwersytetu w Toronto.

Badacze trzymali larwy ważek Leucorrhinia intacta w akwariach razem z drapieżnymi rybami - ich prześladowcami. Dwie grupy były od siebie odseparowane w taki sposób, że larwy mogły wyczuć drapieżniki, ale te nie mogły zrobić im krzywdy. - Nieoczekiwanie okazało się, że większość ważek nie przeżyła w towarzystwie drapieżników – podkreślił prof. Locke Rowe, który poprowadził badanie. Wskaźnik przeżywalności dla ważek, które były wystawione na obecność drapieżnych ryb, wynosił zaledwie 2,5 do 4,3 dla owadów, które nie były narażone na taki stres.

W trakcie drugiego eksperymentu badacze stwierdzili, że 11 proc. larw, którym towarzyszyły ryby, nie dożyło przeobrażenia się w dorosłe stadium. W bezstresowych warunkach działo się tak tylko z 2 proc. owadów. Pozwoliliśmy la- rwom przeobrazić się w dorosłe stadium i stwierdziliśmy, że te, które dojrzewały wśród drapieżników, miały z tym problemy i często w trakcie tego procesu ginęły – wyjaśnił prof. Rowe.

- Teraz, kiedy już wiemy więcej o tym, jak zwierzęta reagują na stres – czy na obecność drapieżników, czy też na inne naturalne lub spowodowane przez człowieka zakłócenia – możemy stwierdzić, że stres jest związany z większym ryzykiem zgonu, prawdopodobnie w wyniku np. infekcji, które normalnie nie zabijają – powiedział Rowe.

Naukowcy są zdania, że ich badania można odnieść do wszystkich organizmów wystawionych na stres – podał serwis EurekAlert.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Toronto
Czytaj także

Muchołapka idealna (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 18:12
Reporter Czwórki Błażej Prośniewski spotkał się z posiadaczem bogatej kolekcji… łapek na muchy. To nie żart! Kolekcjoner ma swoich zbiorach łapki z całego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski komar strasznie uciążliwy

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2011 12:20
Choć nie przenoszą chorób jak ich tropikalni kuzyni, to i tak skutecznie psują Polakom urlopy. W tym roku komary są równie uciążliwe jak po zeszłorocznej powodzi. Wszystko z powodu lipcowych opadów. Jak się chronić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego ćmy lecą do światła?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 12:31
To temat starszy niż historia ludzkości… Ćmy, czyli nocne motyle, nie zawsze szukały światła. To człowiek swoimi odkryciami i wynalazkami zmienił ich zachowania.
rozwiń zwiń