Nauka

Majowie protestują w sprawie końca świata. "To oszustwo"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 00:01
Ciąg dalszy zamieszania w sprawie kalendarza Majów i 21 grudnia 2012.
Majański Disneyland mieści się niedaleko prekolumbijskiego miasta Chichen Itza, w którym znajduje się jedna z najstarszych piramid Majów
Majański "Disneyland" mieści się niedaleko prekolumbijskiego miasta Chichen Itza, w którym znajduje się jedna z najstarszych piramid MajówFoto: Daniel Schwen/Wikimedia Commons
Majowie protestują w sprawie końca świata
Ciąg dalszy zamieszania w sprawie kalendarza Majów i 21 grudnia 2012. 
Złoty wiek cywilizacji Majów miał miejsce 1000 lat temu, ale Majowie żyją nadal. Właśnie podjęli protesty w sprawie błędnej interpretacji ich kalendarza. 
Dzisiejsi Majowie kultywują częściowo zwyczaje przodków, nie chcą także, aby ją błędnie interpretowano. Złość Majów nie jest jednak skierowana przeciwko „mesjanistycznemu myśleniu” Zachodu, jak to określili, ale przeciwko praktykom rządu Gwatemali, który kalendarz Majów wykorzystuje w celach marketingowych.
- Protestujemy przeciwko oszustwu i zmienianiu nas w floklor dla zysku - mówi AFP Felipe Gomez, przywódca majańskiego stwowarzyszenia Oxlaljuj Ajpop. Jego przodkowie niczego nie przewidywali, a jedynie stworzyli kalemdarz oparty na cyklach. Jeden z tych cyklów kończy się tej zimi, ale to nie oznacza apokalipsy. 
Ale czy na pewno? W oświadczeniu Oxlaljuj Ajpop czytamy, że zakończenie cyklu oznacza zmiany na poziomie osobistym, rodzinnym i społecznym. Pomiędzy ludzkościa i naturą zapanuje harmonia - zapewniają współcześni Majowie.
Na pewno harmonia nie zapanuje pomiędzy władzami Gwatemali i Majami. Rada miasta Gwatemali planuje na 21 grudnia wielką imprezę „końcoświatową”. Już teraz można tam zwiedzać zabytki Majów podczas specjalnych wycieczek związanych z końcem świata. - To brak respektu wobec tradycji Majów - mówi Gomez. 
Jedno jest pewne: jak świat światem nic nie sprzedawało się lepiej niż strach. I tak będzie aż do końca świata. 

Złoty wiek cywilizacji Majów miał miejsce 1000 lat temu, ale Majowie żyją nadal. Właśnie podjęli protesty w sprawie błędnej interpretacji ich kalendarza. 

Dzisiejsi Majowie kultywują częściowo zwyczaje przodków, nie chcą także, aby ją błędnie interpretowano. Złość Majów nie jest jednak skierowana przeciwko "mesjanistycznemu myśleniu” Zachodu, jak to określili, ale przeciwko praktykom rządu Gwatemali, który kalendarz Majów wykorzystuje w celach marketingowych.

- Protestujemy przeciwko oszustwu i zmienianiu nas w folklor dla zysku - mówi AFP Felipe Gomez, przywódca majańskiego stowarzyszenia Oxlaljuj Ajpop. Jego przodkowie niczego nie przewidywali, a jedynie stworzyli kalendarz oparty na cyklach, mówi Gomez. Jeden z tych cyklów kończy się tej zimi, ale to nie oznacza apokalipsy. 

Ale czy na pewno? W oświadczeniu Oxlaljuj Ajpop czytamy, że zakończenie cyklu oznacza zmiany na poziomie osobistym, rodzinnym i społecznym. Pomiędzy ludzkością i naturą zapanuje harmonia - zapewniają współcześni Majowie.

Harmonia nie zapanuje z pewnością pomiędzy władzami Gwatemali i Majami. Rada miasta Gwatemali planuje na 21 grudnia wielką imprezę "końcoświatową”. Już teraz można tam zwiedzać zabytki Majów podczas specjalnych wycieczek związanych z końcem świata. - To brak respektu wobec tradycji Majów - mówi Gomez. 

Jedno jest pewne: jak świat światem nic nie sprzedawało się lepiej niż strach. I tak będzie aż do końca świata. 

(ew/Discovery.com)

Czytaj także

Kolejne odkrycia w Nakum

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2009 11:18
Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego powiększają naszą wiedzę o Majach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec świata według Majów odroczony

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 11:50
Znaleziono majański kalendarz, który sięga w przyszłość poza 2012 rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czekolada u Majów mogła być przyprawą

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 12:00
Archeolodzy znaleźli ślady czekolady na talerzach sprzed 2500 lat, wykopanych w Paso del Macho na Półwyspie Jukatan. To pierwszy dowód na to, że Majowie używali jej jako przyprawy do stałych potraw, a nie tylko pili.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Majowie wyznaczyli datę: koniec świata za...

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 11:09
Niektórzy uważają, iż Majowie wiedzieli coś więcej na temat przyszłości ziemi i dlatego wyznaczyli dzień 21 grudnia 2012 roku, jako ostatni w kalendarzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znaleźli grób jednej z największych królowych cywilizacji Majów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 15:00
Gwatemalscy archeolodzy chwalą się wspaniałym znaleziskiem. Chodzi o pochodzący z VII wieku n.e. grób Pani K'abel, jednej z najpoteżniejszych władczyń klasycznego okresu Majów.
rozwiń zwiń