X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Czekolada u Majów mogła być przyprawą

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 12:00
Archeolodzy znaleźli ślady czekolady na talerzach sprzed 2500 lat, wykopanych w Paso del Macho na Półwyspie Jukatan. To pierwszy dowód na to, że Majowie używali jej jako przyprawy do stałych potraw, a nie tylko pili.
Audio
Czekolada u Majów mogła być przyprawą
Archeolodzy znaleźli ślady czekolady na talerzach sprzed 2500 lat, wykopanych w Paso del Macho na Półwyspie Jukatan. To pierwszy dowód na to, że Majowie używali jej jako przyprawy do stałych potraw, a nie tylko pili. Dotąd jej ślady znajdowano w kubkach.
Badacze sądzili, że ziarna kakaowca i łuski służyły jedynie do produkcji napoju. To nie było jednak kakao, które znamy. Starte ziarna mieszano z cieczą lub fermentowano miąższ kakaowca. Teraz okazało się, że czekolada mogła mieć jeszcze inne zastosowanie - jako przyprawa.
W czasie dokładnych badań czekoladowy osad odkryto na talerzach, z których jadali Majowie. - Pierwszy raz znaleźliśmy kakao na talerzu do podawania potraw - mówi Tomas Gallareta, archeolog zaangażowany w badania. - Mało prawdopodobne, żeby na nim mielono ziarna, bo do tego były żarna - dodaje. Naczynia powstały około 500 lat p.n.e.  i zostały odkryte już w 2001 roku, ale dopiero teraz zbadano dokłądnie, co na nich jedzono.
Odkrycie, zaprezentowane przez meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii, dowodzi, że kakao w świecie Majów miało szersze zastosowanie. Niektóre tradycyjne potrawy, spożywane dziś w Meksyku, jak np. mole, czyli sos na bazie czekolady podawany do mięs, mogą mieć korzenie w starożytności - twierdzą naukowcy z Meksyku. 
Ich wnioski potwierdzili już koledzy z USA, eksperci z Millsaps College w Jackson. - To bardzo interesujące wyniki - mówi prof. John S. Henderson z Cornell University, który w 2001 roku prowadził badania w Paso del Macho. - Myślę, że hipoteza, że kakao stanowiło skłądnik sosu, jest poprawna, ale są jeszcze inne możliwości - dodaje. Jego zdaniem, czekolada legła u podstaw meksykańskij kuchni. Jej znaczenie na pewno sięga dużo głębiej w przeszłość. 

Dotąd jej ślady znajdowano jedynie w kubkach.

Badacze sądzili, że ziarna kakaowca i łuski służyły Majom wyłącznie do produkcji napoju. To nie było jednak kakao takie, jakie znamy. Starte ziarna mieszano z cieczą lub fermentowano miąższ kakaowca. Teraz okazało się, że czekolada mogła mieć jeszcze inne zastosowanie - jako przyprawa.

W czasie dokładnych badań czekoladowy osad odkryto na talerzach, z których jadali Majowie. - Pierwszy raz znaleźliśmy kakao na talerzu do podawania potraw - mówi Tomas Gallareta, archeolog zaangażowany w analizy. - Mało prawdopodobne, żeby na nim mielono ziarna, bo do tego były żarna - dodaje.

Naczynia powstały około 500 lat p.n.e. i zostały odkryte już w 2001 roku, ale dopiero teraz zbadano dokładnie, co na nich jedzono.

Odkrycie, zaprezentowane przez meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii, dowodzi, że kakao w świecie Majów miało szersze zastosowanie niż sądziliśmy. Niektóre tradycyjne potrawy, spożywane dziś w Meksyku, jak np. mole, czyli sos na bazie czekolady podawany do mięs, mogą mieć korzenie w starożytności - twierdzą naukowcy. Ich wnioski potwierdzili już koledzy z USA, eksperci z Millsaps College w Jackson.

- To bardzo interesujące wyniki - mówi prof. John S. Henderson z Cornell University, który w 2001 roku prowadził badania w Paso del Macho. - Myślę, że hipoteza, że kakao stanowiło składnik sosu, jest poprawna, ale są jeszcze inne możliwości - dodaje. Jego zdaniem, czekolada legła u podstaw meksykańskij kuchni. Jej znaczenie na pewno sięga dużo głębiej w przeszłość.

(ew/washingtonpost.com) 

Zobacz więcej na temat: Meksyk przyprawy USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Masz ochotę na coś słodkiego? Wydrukuj sobie czekoladę

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 14:13
Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Exeter opracowali trójwymiarową drukarkę do czekolady. Pozwala ona na domową produkcję słodyczy w dowolnym kształcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast objadać się jajkami wolą czekoladę

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2012 13:54
W czasie Wielkiej Nocy Francuzi biją wszelkie rekordy w jedzeniu czekolady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słodko - gorzka historia czekolady

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 06:00
Europejczycy zetknęli się z czekoladą w 1502 r. w czasie czwartej wyprawy Krzysztofa Kolumba, kiedy rabunkowo przejęli jeden ze statków Majów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec świata według Majów odroczony

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 11:50
Znaleziono majański kalendarz, który sięga w przyszłość poza 2012 rok.
rozwiń zwiń