Nauka

Jedynka w Kosmosie! Relacje z wyniesienia satelity LEM

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 11:09
Od trzech lat Program Pierwszy Polskiego Radia patronuje budowie polskich satelitów naukowych Lem i Heweliusz w ramach projektu BRITE-PL. W czwartek 21 listopada pierwszy z nich, z wygrawerowanym logo Jedynki, został wyniesiony na orbitę okołoziemską.
Audio
  • Radiowa Jedynka leci w Kosmos! - zapraszamy do słuchania relacji
  • Naukowcy o tym, czym jest satelita LEM (Sygnały dnia/Jedynka)
Model pierwszego polskiego satelity naukowego
Model pierwszego polskiego satelity naukowegoFoto: mat. promocyjne/brite-pl

Na ten dzień przygotowaliśmy całodzienną akcję antenową pod hasłem "Radiowa Jedynka leci w Kosmos", w ramach której relacjonować będziemy start oraz próby nawiązania łączności z satelitą.

Już w środę 20 listopada o godz. 21.37 w "Naukowym zawrocie głowy" o programie BRITE-PL i polskich satelitach Dorota Truszczak porozmawia z prof. Alexeyem Pamyatnykh z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN oraz dr. inż. Piotrem Orleańskim z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

PROJEKT BRITE >>> - dowiedz się więcej!

W czwartek 21 listopada o godz. 8:10:11 Pierwszego Polskiego Satelitę Naukowego BRITE-PL LEM na orbitę okołoziemską wyniosła rosyjska rakieta Dniepr. Już od 7 rano o każdej pełnej godzinie w "Aktualnościach Jedynki" informacje o przygotowaniach do startu i bieżące doniesienia przekazywał redaktor Artur Wolski.

Burta
Burta satelity LEM

O godz. 8.35 w "Sygnałach dnia" naszymi gośćmi byli: dr Stanisław Bajtlik z CAMK i Tomasz Zawistowski z CBK PAN. Ponownie usłyszymy się w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.20, gdy podjęta będzie  bezpośrednia próba nawiązania łączności z satelitą . A po godz. 12.00  w magazynie "Z kraju i ze świata" o wydarzeniu porozmawiamy z prof. Pawłem Moskalikiem.

 

Zapraszamy do słuchania wszystkich relacji!

 

>>>Złóż sobie satelitę - model >>>

Zobacz więcej na temat: kosmos

Czytaj także

Pierwszy polski satelita poleciał w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 09:30
Dziś z europejskiej bazy kosmicznej w Gujanie Francuskiej wystartował pierwszy polski satelita - PW-Sat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedynka leci w kosmos. Flotylla zbada najjaśniejsze gwiazdy na niebie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 20:25
10 grudnia zostanie wystrzelony polski satelita naukowy Heweliusz. Radiowa Jedynka pierwsza podaje tę informację. Na orbitę wyniesie go chińska rakieta Długi Marsz. Satelity Heweliusz i siostrzany Lem zostały zbudowane w międzynarodowym projekcie BRITE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy polski satelita Lem wyrusza w kosmiczną misję

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 07:59
Lem wystartuje na rosyjskiej rakiecie Dniepr z bazy wojskowej Jasny na południowym Uralu w czwartek o godz. 8.10 naszego czasu.
rozwiń zwiń