Nauka

Pompeje: archeolodzy znaleźli ślady paniki

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 23:55
Archeolodzy odkryli w Pompejach pozostałości warsztatu ceramicznego. Zdradzają one, że mieszkańcy wpadli w panikę w dniu zagłady miasta.
Jedna z ofiar erupcji Wezuwiusza
Jedna z ofiar erupcji WezuwiuszaFoto: Eric Senterre

Odkrycia dokonano w Pompejach w pobliżu bramy na drodze wiodącej do Herkulanum. Jak donosi serwis internetowy Discovery News, francusko-włoski zespół badawczy natrafił tam na pozostałości warsztatu garncarskiego. Pod warstwą popiołu wulkanicznego i pumeksu archeolodzy znaleźli 10 waz z surowej gliny, gotowych do wypalania, które jednak nigdy nie trafiły do pieca.

Może to świadczyć, że garncarze porzucili warsztat w chwili eksplozji Wezuwiusza - wyjasnia Letycja Cavassa z francuskiego Center Jean Berard (CJB) w Neapolu, która kieruje pracami wykopaliskowymi. - Rzucili wszystko, co wtedy robili - mówi.

Erupcja wulkanu Wezuwiusz 24 sierpnia 79 r. n.e. całkowicie zniszczyła starożytne Pompeje oraz dwa inne rzymskie miasta: Herkulanum i Stabie.

Odkryte naczynia zostały zasypane popiołem wulkanicznym. - Wazy były wytoczone i ozdobione. Są dowodem, że w chwili erupcji w warsztacie trwała regularna praca - mówi badaczka.

(ew/Discovery News)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA Pompeje
Czytaj także

Włosi wydają zabytki "na wynos"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 12:00
Włochy mają za dużo zabytków, nie są w stanie nie tylko wystawić ich wszystkich, ale nawet skatalogować. Dlatego nieznane dotąd nikomu zbiory muzeum rzymskiej cywilizacji w Wiecznym Mieście zostaną udostępnione zagranicznym badaczom i opuszczą niebawem Italię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przeszłość zapisana w kościach

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 11:30
Jakie informacje można pozyskać z kości? Jakie typy szczątków ludzkich mają w ogóle szansę przetrwać do naszych czasów? O tym wszystkim w "Naukowym zawrocie głowy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rewelacyjne polskie odkrycia w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 16:58
- W miejscu, gdzie nikt nie spodziewał się niczego poza starożytnym śmietniskiem odkryliśmy cmentarzysko, które rozwijało się przez 4 tys. lat - mówi prof. Karol Myśliwiec.
rozwiń zwiń