Nauka

Nowotwory u dzieci. "Trzeba zgłaszać wszelkie niepokojące objawy"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 12:30
Pierwszy szczyt zachorowań na nowotwory przypada na wiek przedszkolny - od 2. do 6. roku życia, drugi - na wiek nastoletni.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Bardzo ważne jest, żeby rodzice dokładnie obserwowali swoje dziecko i zgłaszali pediatrze wszystkie niepokojące objawy - powiedziała dr Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Jak dodała, pierwszą oznaką białaczki może być nagły spadek aktywności dziecka. Dziecko nie chce się bawić, czuje się zmęczone, a ponadto ma nawracające infekcje, krwawe wylewy, sińce, wybroczyny nieadekwatne do urazu.

- Trudniej rozpoznać guzy w brzuchu, które w początkowym stadium trudno zauważyć gołym okiem i dlatego czasami diagnozujemy je, kiedy są już bardzo duże. Wówczas stadium rozwoju choroby jest wysokie, co skutkuje koniecznością zastosowania bardziej agresywnej chemioterapii i mniejszą szansą na pełne wyleczenie - podkreśliła dr Badowska.

Na Warmii i Mazurach w 2015 roku zdiagnozowano 34 zachorowania na nowotwory u dzieci. W tym roku do końca października w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie już 45 zachorowań.

Zaapelowała, by bardzo dokładnie przyglądać się dziecku. - Jeśli zauważymy, że dziecku powiększył się obwód brzucha, warto zrobić mu morfologię krwi i usg jamy brzusznej. Te badania najlepiej wykonywać profilaktycznie raz w roku, a w razie pojawienia się niepokojących objawów (np. powiększenia lub bolesności brzucha, krwiomoczu), częściej - wskazała.

- Morfologia i usg brzucha dają mnóstwo informacji na temat stanu zdrowia dziecka, a jednocześnie są nieinwazyjne - zaznaczyła ekspert.

***

Na Warmii i Mazurach w 2015 roku zdiagnozowano 34 zachorowania na nowotwory u dzieci. W tym roku do końca października w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie już 45 zachorowań.

Obecnie w szpitalu dziecięcym w Olsztynie leczonych jest dwoje dzieci z rozpoznaniem bardzo złośliwego nowotworu - neuroblastomy. W obu przypadkach dzieci miały wykonane usg jamy brzusznej z innego niż nowotwór powodu i zostały zdiagnozowane na etapie małego guza.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie wspólnie z fundacją "Przyszłość dla Dzieci" organizuje akcję bezpłatnych badań profilaktycznych dla najmłodszych.

Przebadani zostaną pacjenci w wieku od 1. do 6. roku życia. Każde zapisane na akcję dziecko będzie miało wykonaną morfologię krwi i usg jamy brzusznej. Akcja odbędzie się podczas dwóch Białych Sobót - 19 i 26 listopada.

PAP, kk

Czytaj także

Cukrzyca ciężarnej zwiększa ryzyko powikłań zdrowotnych u dziecka

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 10:25
Noworodki kobiet, które mają cukrzycę przed zajściem w ciążę lub cierpią na cukrzycę ciążową, są bardziej narażone na problemy zdrowotne niż dzieci pań bez cukrzycy - potwierdzają badania zaprezentowane na kongresie Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD).
rozwiń zwiń