Nauka

Łodź z butelek

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 10:14
Rejs butelkową łodzią ma zwrócić uwagęna zanieczyszczenie oceanów.

Łódź zrobiona z 12 tysięcy plastikowych butelek wypłynęła z San Francisco w podróż przez Pacyfik - załoga płynie do Sydney. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na fakt coraz większego zanieczyszczenia morskich wód.

Pomysłodawcą i szefem wyprawy jest pochodzący z zamożnej rodziny ekolog David De Rothschild. Na pokładzie katamaranu o nazwie Plastiki wraz z załogą chce pokonać 17 tysięcy kilometrów. Łódź przepłynie przez tzw. Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci - czyli obszar dwa razy większy niż Ukraina, zaśmiecony drobinami plastików.

Celem misji jest zwrócenie uwagi na zanieczyszczenia, oraz recykling. Katamaran napędzany jest energią słoneczną i wiatrową. Specjalny generator podłączony do stacjonarnego roweru zasila pokładowe komputery.

Dwudziestometrowa łódź płynie z maksymalną prędkością 5 węzłów czyli wolnego biegu człowieka. Podróż ma trwać trzy miesiące, szczegóły można na bieżąco śledzić w Internecie.

Czytaj także

Czy Gopło zniknie?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 06:25
Koniński Oddział Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska rozpoczął pobór próbek wód, które Kopalnia Węgla Brunatnego Konin zrzuca do Jeziora Gopło. O przeprowadzenie kontroli i podjęcie decyzji o wstrzymaniu zrzutu zabiegał Związek Gmin Zlewni Jeziora Gopło oraz Greenpeace.
rozwiń zwiń