Nauka

Pacjent steruje protezami za pomocą myśli

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 22:22
Idee z filmów science-fiction stają się rzeczywistością. Ten człowiek steruje dwiema sztucznymi rękami, używając jedynie myśli (wideo).
Pacjent steruje protezami za pomocą myśli
Foto: John Hopkins University.

Les Baugh z Kolorado (USA) to pierwsza osoba, która posiada dwie sztuczne ręce i jest w stanie poruszać nimi za pomocą myśli. Wszystko dzięki naukowcom i medykom z John Hopkins University.

Podczas specjalnej operacji neurologicznej lekarze uaktywnili nieczynne od lat zakończenia nerwowe Baugha. Potem nałożyli dostosowaną do pacjenta "zbroję" ze sztucznymi ramionami, która odbiera impulsy nerwowe z ciała pacjenta.

Badacze stworzyli specjalne algorytmy do sterowania sztucznymi ramionami. Ruchy poszczególnych mięśni przetworzono na różne częstotliwości fal mózgowych, dzięki czemu mózg Baugha może poruszać protezą.

Baugh stracił obie ręce 40 lat temu w wypadku. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, będzie mógł stosować protezy w codzinnym życiu. To pierwszy w historii pacjent, który odzyska obie ręce za pomocą technologii.

(ew/TheVerge)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA technologie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wrocławski szpital testuje egzoszkielet

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 11:11
Science fiction w szpitalach - we Wrocławiu testowany jest egzoszkielet, urządzenie wspomagające chodzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telemedycyna nie ma nic wspólnego z Kaszpirowskim...

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 14:00
To ważny i niezwykle potrzebny dział medycyny. Lekarze prof. Henryk Skarżyński oraz dr Ewa Piotrowicz opowiadali w "Czterech porach roku" o szerokim zastosowaniu tej metody opieki zdrowotnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zegarek na ręku pomoże w walce z rakiem. Nowe gadżety Google'a

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 12:00
Firma Google'a pracuję nad urządzeniami do wczesnego diagnozowania chorób. Ich nowe gadżety mają przydać się w medycynie i wesprzeć walkę z rakiem.
rozwiń zwiń