Nauka

SpaceX: rakieta startuje, wykonuje misję i... pionowo ląduje

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 12:00
Rakieta nośna Falcon 9, należąca do firmy SpaceX, wystartowała w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego z Cape Canaveral na Florydzie i po kilkunastu minutach lotu, po raz pierwszy w historii, bez problemów wylądowała w tym samym miejscu.
SpaceX: rakieta startuje, wykonuje misję i... pionowo ląduje
Foto: SpaceX.

Jak poinformował właściciel SpaceX, miliarder Elon Musk, na Ziemię powrócił pierwszy stopień rakiety, drugi wyniósł na niską orbitę okołoziemską 11 niewielkich satelitów telekomunikacyjnych.

Wcześniejsze próby tego typu kończyły się fiaskiem.

28 czerwca br. doszło do katastrofy rakiety Falcon 9 podczas misji dostarczania zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). SpaceX pod koniec lipca poinformowało, że przyczyną wypadku było uszkodzenie stalowej podpory zbiornika z helem.

- Wygląda na to, że ten element był fabrycznie wadliwy - tłumaczył wtedy Musk. Podkreślił, że to wstępne ustalenie i postępowanie wyjaśniające nadal jest prowadzone.

Stalowa podpora o długości 60 cm podtrzymywała zbiornik z helem. Gdy uległa uszkodzeniu, zbiornik oderwał się i eksplodował. Do katastrofy doszło w niespełna trzy minuty po starcie rakiety z bazy wojsk lotniczych USA na przylądku Canaveral na Florydzie.

Falcon 9 miał wynieść na orbitę bezzałogowy statek transportowy Dragon, na pokładzie którego były dwie tony sprzętu i zapasów dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

NASA po wycofaniu cztery lata temu ze służby kosmicznych wahadłowców korzysta z usług prywatnych firm - SpaceX i Orbital Sciences - którym zleca dostarczanie ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

(PAP)

Zobacz więcej na temat: astronautyka NAUKA SpaceX
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dragon wraca na Ziemię

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 00:01
Bezzałogowy statek kosmiczny Dragon wraca dziś na Ziemię. Ostatnie pięć tygodni spędził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA zatrudni astronautów

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 17:00
NASA rozpoczyna wyjątkowy nabór. Kto chce zostać astronautą może od dziś wysyłać swoje CV. Wymogi amerykańskiej agencji kosmicznej są jednak bardzo duże.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na ISS trwają przygotowania świąteczne

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 20:00
Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej skończyli orbitalny spacer, teraz czekają na transport zapasów, a jednocześnie przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń