X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Dubaj będzie drukował domy w 3D

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 12:00
25 procent nowych budynków, które zbudowane zostaną w Dubaju do 2030 roku, powstanie z wykorzystaniem drukarek 3 D. Miasto, znane z najwyższego budynku świata, chce teraz zostać liderem wykorzystania nowoczesnych technologii.
Audio
  • W Dubaju będą drukować domy w 3D - IAR, Anna Dudzińska
Dubaj, stolica jednego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (zdj. ilustracyjne)
Dubaj, stolica jednego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/domena publiczna

O planach budowy z użyciem najnowszych technik mówiono już przy okazji powstającego biura Muzeum Przyszłości.

Partnerem w tym projekcie jest chińska firma mająca doświadczenie w drukowaniu domów. Udało się w ten sposób w ciągu jednej doby zbudować aż dziesięć domów.

Do wydruku nie stosuje się plastiku, a specjalną substancję z odpadów budowlanych i szybkoschnącego cementu. Eksperci podkreślają jednak, że nie sposób w tej chwili przewidzieć, jak takie domy będą się zachowywały po kilku latach eksploatacji.

O tym, że przyszłość należy do technologii druku w 3D, przekonane są władze Dubaju. Szejk Mohamad Bin Rashid Al Maktum podkreślił, że "przyszłość nie czeka na tych którzy wątpię i są zbyt opieszali". Zastosowanie techniki druku 3D w budownictwie skraca czas powstawania domów i redukuje koszty. Plany budowy przy pomocy drukarek są częścią wprowadzanej w Dubaju strategii innowacji. Technika ta będzie wykorzystywana także przy produkcji samochodów, ubrań i w medycynie .

(IAR /Anna Dudzińska, Dubaj)

Zobacz więcej na temat: drukarka 3D NAUKA technologie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Technologiczna rewolucja. Pierwszy wydruk 3D w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 22:17
Kolejna bariera technologiczna - pokonana. Astronauci po raz pierwszy wydrukowali trójwymiarowy obiekt na orbicie okołoziemskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wydrukuj sobie pizzę i ubranie

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 12:51
Nie wszystko da się wydrukować, Jednak druki 3D mają obecnie zastosowanie we wszystkich dziedzinach życia - przyznał Maciej Cader z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzypce z drukarki 3D

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 01:00
Francuski wynalazca wymyślił niecodzienne, superlekkie skrzypce. Na pomyśle się nie skończyło - w ruch poszła trójwymiarowa drukarka, instrument powstał i można na nim grać.
rozwiń zwiń