Nauka

Dubaj będzie drukował domy w 3D

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 12:00
25 procent nowych budynków, które zbudowane zostaną w Dubaju do 2030 roku, powstanie z wykorzystaniem drukarek 3 D. Miasto, znane z najwyższego budynku świata, chce teraz zostać liderem wykorzystania nowoczesnych technologii.
Audio
  • W Dubaju będą drukować domy w 3D - IAR, Anna Dudzińska
Dubaj, stolica jednego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (zdj. ilustracyjne)
Dubaj, stolica jednego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/domena publiczna

O planach budowy z użyciem najnowszych technik mówiono już przy okazji powstającego biura Muzeum Przyszłości.

Partnerem w tym projekcie jest chińska firma mająca doświadczenie w drukowaniu domów. Udało się w ten sposób w ciągu jednej doby zbudować aż dziesięć domów.

Do wydruku nie stosuje się plastiku, a specjalną substancję z odpadów budowlanych i szybkoschnącego cementu. Eksperci podkreślają jednak, że nie sposób w tej chwili przewidzieć, jak takie domy będą się zachowywały po kilku latach eksploatacji.

O tym, że przyszłość należy do technologii druku w 3D, przekonane są władze Dubaju. Szejk Mohamad Bin Rashid Al Maktum podkreślił, że "przyszłość nie czeka na tych którzy wątpię i są zbyt opieszali". Zastosowanie techniki druku 3D w budownictwie skraca czas powstawania domów i redukuje koszty. Plany budowy przy pomocy drukarek są częścią wprowadzanej w Dubaju strategii innowacji. Technika ta będzie wykorzystywana także przy produkcji samochodów, ubrań i w medycynie .

(IAR /Anna Dudzińska, Dubaj)

Zobacz więcej na temat: NAUKA technologie drukarka 3D
Czytaj także

Technologiczna rewolucja. Pierwszy wydruk 3D w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 22:17
Kolejna bariera technologiczna - pokonana. Astronauci po raz pierwszy wydrukowali trójwymiarowy obiekt na orbicie okołoziemskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wydrukuj sobie pizzę i ubranie

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 12:51
Nie wszystko da się wydrukować, Jednak druki 3D mają obecnie zastosowanie we wszystkich dziedzinach życia - przyznał Maciej Cader z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrzypce z drukarki 3D

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 01:00
Francuski wynalazca wymyślił niecodzienne, superlekkie skrzypce. Na pomyśle się nie skończyło - w ruch poszła trójwymiarowa drukarka, instrument powstał i można na nim grać.
rozwiń zwiń