Nauka

Polacy będą mogli korzystać z dowodów osobistych zapisanych na smartfonach

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 11:14
Usługa będzie dostępna w ramach mobilnej wersji portalu obywatel.gov.pl, który docelowo zgromadzi wszystkie procedury e-administracji w Polsce.
System e-administracji powstanie na bazie portalu obywatel.gov.pl, zintegrowanego z platformą ePUAP
System e-administracji powstanie na bazie portalu obywatel.gov.pl, zintegrowanego z platformą ePUAPFoto: Emilia Iwanicka/Polskie Radio

- Mamy 19 mln smartfonów w Polsce, a przeciętny Polak korzysta ze swojego urządzenia mobilnego trzy godziny dziennie. Tendencja jest rosnąca - powiedziała minister cyfryzacji.

- To pokazuje, że jesteśmy skłonni mieć wszystko przy sobie, poza tym chcemy mieć to w ruchu, bo sami jesteśmy mobilni. Musimy te warunki mobilności zapewnić również jeśli chodzi o korzystanie ze świata administracyjnego - zaznaczyła Anna Streżyńska.

Według niej projekt tworzenia wielopostaciowego dowodu osobistego, jako karty z chipem i aplikacji na urządzenia mobilne, wykorzystuje niezrealizowane w poprzedniej kadencji zobowiązanie dotyczące dowodu osobistego z wersją elektroniczną.

- Chcemy tworzyć od razu dowód wielopostaciowy, czyli wykorzystać to, że technologie umożliwiają nam umieszczenie naszej tożsamości na różnych nośnikach, tym nośnikiem może być zarówno specjalnie dedykowana karta z chipem wykonana z tworzywa, jak również telefon komórkowy - wskazała.

Jak dodała, elektroniczna wersja dowodu osobistego wymusi na administracji publicznej różnych szczebli "wytworzenie prostych, bo mobilność wymaga prostoty, łatwych do obsłużenia usług administracyjnych, czyli też uproszczenia procedur, zmniejszenia ilości wymaganych dokumentów".

- Bezpiecznie mówimy o 2017 roku - takie niestandardowe rozwiązania, bardzo zaawansowane, ambitne, idące w ślad za niewielką liczbą krajów europejskich które już to zrobiły, wymagają czasu - przyznała Streżyńska.

Według niej nowy system e-administracji powstanie na bazie portalu obywatel.gov.pl, zintegrowanego z platformą ePUAP.

- Ta nazwa została już przez ludzi oswojona, zmienią się nieco jego funkcje, bo zintegruje wszystkie strony ministerstw, z drugiej strony będzie typowo usługowy, gdzie będą dobrze opisane usługi publiczne, niezależnie od organu administracji, który je realizuje - poinformowała minister.

- Obywatel będzie miał wersję mobilną, czyli to, o co właśnie nam chodzi - oznajmiła.

PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co zrobić, żeby e-państwo zaczęło działać?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 11:13
Digitalizacja gospodarki, w tym rozwój e-państwa, to jeden z poruszanych tematów podczas odbywającego się w Katowicach, VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
rozwiń zwiń