Polskie Radio
Section05
administracja publiczna

Szybciej i łatwiej w urzędach. Dowiedz się, jak korzystać z podpisu kwalifikowanego i zaufanego

Ze względu na prostotę i uniwersalność dostępnych rozwiązań elektroniczne podpisywanie dokumentów staje się coraz bardziej modne. Trend przechodzenia na metody identyfikacji cyfrowej nasilił się szczególnie na przestrzeni ostatniego roku. Sprawdź, jak ułatwiać sobie życie i załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes urząd skarbowy administracja publiczna podpis elektroniczny podpis certyfikowany

"Przełomowy instrument finansowy". Rośnie zainteresowanie wspólnymi obligacjami Unii Europejskiej

Jesienią 2020 roku Unia Europejska po raz pierwszy sprzedała swoje obligacje za 17 mld euro. Było to historyczne wydarzenie stanowiące początek obecności UE na rynku papierów dłużnych. Popyt zgłoszony na obligacje w ramach zeszłorocznej emisji osiągnął 233 mld euro wielokrotnie przekraczając zapotrzebowanie na fundusze. Na tym jednak nie koniec. UE ma zamiar kontynuować wspólne zadłużanie się krajów członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes administracja publiczna wydatki COVID-19 pandemia

Walka ze smogiem trwa. Poznaj podstawy działania programu "Czyste powietrze"

- Rozwój gospodarczy musi się przekładać na wysoką jakość życia, czyli jakość środowiska i czyste powietrze - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Świętochłowicach. Dodał, że dobrej jakości powietrze nie może być dobrem rzadkim. Premier podkreślił podczas wystąpienia, że troska o czyste środowisko i czyste powietrze to jeden z filarów nowej rzeczywistości, nowego ładu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA administracja publiczna wydatki smog powietrze miasto wieś

Rządy ratują gospodarkę. Odpowiedź fiskalna na kryzys związany z COVID-19

Szacuje się, że pandemia spowoduje straty w wysokości 4 procent światowego PKB, czyli 3 biliony dolarów amerykańskich. Pocieszające jest, że kraje wyciągnęły wnioski z ostatniego globalnego kryzysu finansowego z lat 2009-2011 co do zestawu narzędzi i niezbędnych działań politycznych podjętych w celu ratowania gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes administracja publiczna wydatki COVID-19 pandemia

Jak usprawnić administrację publiczną? "Poszturchiwanie" urzędnika ma być jedną z metod

Administracja publiczna funkcjonuje na specyficznych zasadach - często trzeba podejmować wiele decyzji i to w krótkim czasie. Strategiczne decyzje podejmowane przez urzędników mają daleko idące konsekwencje. W celu uwolnienia kreatywności i usprawnienia procesów charakterystycznych dla pracy urzędników należy ich ''poszturchiwać''. Takie kontrowersyjne wnioski płyną z raportu opracowanego przez Radka Zyzika, eksperta polityki publicznej, prawnika i ekonomisty behawioralnego z Akademii Ignatianum.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes urząd skarbowy administracja publiczna

Praca urzędów tylko w trybie zdalnym. Co to oznacza dla seniorów?

Od wtorku 3 listopada wszystkie urzędy przechodzą na tryb pracy zdalnej. Sprawy urzędowe​ będzie można załatwić przez telefon i internet. To wyzwanie dla części seniorów. Temat ten skomentował w Polskim Radiu 24 dr Michał Mularczyk, z którym rozmawiał Aleksander Ziemiańczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Aleksander Ziemiańczyk koronawirus Koronawirus w Polsce senior pandemia epidemia zdrowie administracja publiczna

Kodeks Siedmiu Zasad. Mała, wielka rewolucja Czesława Bieleckiego

- Wraz z pandemią koronawirusa przeżywamy lekcję innej odpowiedzialności i uświadomienia sobie, że nie czeka nas świetlana przyszłość bez żadnych zakłóceń. Skoro okazało się, że potrzebne jest nam państwo, to zająłem się czymś trochę nietypowym, staram się zachęcić do myślenia nierutynowego, bo zdażyło się coś, czego żadne rutyny nie przewidywały - mówił w Polskim Radiu 24 architekt i publicysta Czesław Bielecki. 
Zobacz więcej na temat:  administracja administracja publiczna koronawirus Koronawirus w Polsce

Przybędzie spraw, które załatwiamy bez wychodzenia z domu. Coraz więcej e-usług

Polacy chętnie korzystają z e-administracji i przybywających w szybkim tempie e-usług. Np. już od nowego mają obowiązywać przepisy, które zniosą obowiązek posiadania przez kierującego autem osobowym prawa jazdy podczas kontroli. Katalog e-usług firmowanych przez administrację rządową jak i samorządową rozszerza się.
Zobacz więcej na temat:  usługi Ministerstwo Cyfryzacji Marek Zagórski administracja publiczna internet podsumowanie sprawy społeczne zmiany 2020