Polskie Radio
Section05
administracja publiczna

Przybędzie spraw, które załatwiamy bez wychodzenia z domu. Coraz więcej e-usług

Polacy chętnie korzystają z e-administracji i przybywających w szybkim tempie e-usług. Np. już od nowego mają obowiązywać przepisy, które zniosą obowiązek posiadania przez kierującego autem osobowym prawa jazdy podczas kontroli. Katalog e-usług firmowanych przez administrację rządową jak i samorządową rozszerza się.
Zobacz więcej na temat:  usługi Ministerstwo Cyfryzacji Marek Zagórski administracja publiczna internet podsumowanie sprawy społeczne zmiany 2020

Zbigniew Gryglas: deglomeracja impulsem do rozwoju

Na kongresie partii Porozumienie, 13 stycznia, wicepremier Jarosław Gowin zaprezentuje plan dotyczący deglomeracji, czyli rozproszenia i przenoszenia urzędów oraz ważnych instytucji poza Warszawę. - Dzisiaj stolica jest niezwykle dynamicznym ośrodkiem życia politycznego i administracyjnego, oczywiście pozostanie najbardziej istotna i nie straci na tej zmianie – komentował w Polskim Radiu 24 Zbigniew Gryglas (Porozumienie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Gowin Zbigniew Gryglas Warszawa administracja publiczna

Już w co drugim urzędzie w Polsce zapłacimy bezgotówkowo

W kwietniu minął rok od startu programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, realizowanego przez KIR we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii.  Program okazał się dużym sukcesem – już w co drugim urzędzie w Polsce możemy wnieść opłatę za pomocą karty płatniczej lub telefonu. Terminale płatnicze POS otrzymała również policja drogowa.
Zobacz więcej na temat:  płatności bezgotówkowe płatności administracja publiczna

Premier w Berlinie. Nowe otwarcie czy spóźniona wizyta?

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem w Wilnie, a Mateusz Morawiecki z Angelą Merkel w Berlinie. Rozmowy szefa rządu i głowy państwa komentowali politycy goszcząc w "Śniadaniu w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Beata Michniewicz Rafał Grupiński Trójka Jarosław Kalinowski Sejm administracja publiczna Krzysztof Łapiński Michał Dworczyk Mateusz Morawiecki Adam Szłapka Grzegorz Długi

„Rozwój Polski nie powinien opierać się tylko o Warszawę”

 „Dwa lata obecnej kadencji to jak dotąd co najmniej kilkanaście nowych instytucji powołanych przez rządzących. Każda z nich to niewykorzystana szansa na policentryzację kraju albo chociaż poważną dyskusję o tym, czy naprawdę wszystkie centralne instytucje publiczne muszą mieć siedzibę w Warszawie” – napisał na portalu Jagielloński24.pl Piotr Trudnowski. O tzw. deglomeracji urzędów mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 miasto administracja publiczna administracja rzadowa

Nieuczciwe firmy będą znikać z rynku?

Już 1 czerwca 2017 roku w życie wejdą kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju. Dzięki nim szybciej i łatwiej będzie można odzyskać długi od nierzetelnych kontrahentów, a relacje urząd – obywatel mają stać się bardziej partnerskie. 
Zobacz więcej na temat:  Błażej Prośniewski Justyna Golonko Aleksandra Tycner przedsiębiorca firma administracja publiczna administracja rzadowa administracja prawo GOSPODARKA