Nauka

"Zajmujemy się poznawaniem tajemnicy życia, czyli odczytujemy geny"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 11:17
Odczytywaniem zapisu genetycznego mikroorganizmów i komórek zajmuje się nowe Laboratorium Biotechnologiczne w łódzkim Bionanoparku.
Zdjęcie ilustarcyjne
Zdjęcie ilustarcyjneFoto: Glowa Images/East News

- Nasze Laboratorium Biotechnologiczne skupia się wokół biologii molekularnej i komórkowej. Zajmujemy się poznawaniem tajemnicy życia, czyli odczytujemy geny - powiedziała kierująca laboratorium dr Katarzyna Kubiak. - Możemy z nich, na podstawie naszych analiz, wybrać te, które mogą być szczególnie interesujące do dalszych badań - wyjaśniła.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

- Na przykład jeżeli sekwencjonujemy, czyli poznajemy zapis genów bakterii, która potrafi niszczyć inne bakterie, jest ona potencjalnym źródłem aktywnych związków, które mogą zastąpić antybiotyki. Jeżeli poznamy pleśnie, które wyrosły na plamie ropy, potencjalnie możemy się przyczynić do tego, że w przyszłości zostaną opracowane biologiczne preparaty oczyszczające środowisko - wskazała dr Kubiak.

Najnowszym osiągnięciem łódzkiego laboratorium było pierwsze w historii odczytanie sekwencji genomu Kabatiella bupleuri - drożdży psychrotolerancyjnych, które potrafią żyć w niskich temperaturach.

Jak powiedziała dr Kubiak, ten mikroorganizm pochodzi z jeziora w Tatrach, gdzie został wyizolowany przez zespół naukowców z Gdańska. Obecnie badacze z Politechniki Łódzkiej poszukują w jego genomie atrakcyjnych enzymów, które są aktywne w niskich temperaturach i mogłyby służyć do opracowania np. proszków do prania rozkładających trudne zabrudzenia w niższych temperaturach.

***

Laboratorium Biotechnologiczne to jedno z sześciu nowych laboratoriów łódzkiego Bionanoparku - jednego z najnowocześniejszych centrów badawczo-wdrożeniowych dla biznesu w tej części Europy. Posiada trzy pracownie: Genomiki i Sekwencjonowania, w której można poznać zapis genetyczny dowolnego, żywego organizmu i działającą od niedawna Pracownię Inżynierii Komórkowej, w której spośród tysięcy wariantów danego genu w różnych mikroorganizmach można wybrać te, które są najbardziej aktywne.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA
Czytaj także

Lekarze z Wrocławia wszczepili w kręgosłup 9-letniej dziewczynki specjalne rusztowanie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 18:24
Od 2007 roku przeprowadzono jedynie 40 takich operacji, a we Wrocławiu metodę zastosowano po raz pierwszy w historii.
rozwiń zwiń