X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Powstało zdjęcie niewidocznej strony Księżyca – szczegółowe jak nigdy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2011 15:04
Z Ziemi widać zawsze tylko jedną stronę Srebrnego Globu. Wyglądu drugiej nie znaliśmy aż do powstania satelitów. NASA wykonała właśnie najdokładniejsze zdjęcie “rewersu” Księżyca w historii.
Audio

A dokładniej zrobił je należący do NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Fotografia nie powstała jednorazowo, ale jest mozaiką mniejszych, szczegółowych ujęć.

Czy Księżyc się kręci?

Kręci się, ale w sposób, który sprawia, że widzimy ciągle tylko jedną połowę. To zasługa tzw. synchronicznej rotacji.  We wczesnej historii ziemskiego satelity tempo jego rotacji spadło i zostało zatrzymane na obecnym poziomie wskutek procesów związanych z zjawiskami pływowymi. Mimo to wciąż obserwuje się niewielkie odchylenia Księżyca, zwane libracjami, które pozwalają na obserwowanie z Ziemi około 59% jego powierzchni. Pozostałe 41 proc. zobaczyliśmy dopiero w XX wieku. Po raz pierwszy dzięki zdjęciom zrobionym w 1959 roku przez radziecką sondę Łuna 3.

Skierowana w stronę Ziemi strona Księżyca jest nazywana stroną widoczną, zaś strona przeciwna – niewidoczną. Strona niewidoczna nie powinna być mylona z ciemną stroną, czyli półkulą aktualnie nieoświetloną przez Słońce (podczas nowiu strona zwrócona ku Ziemi jest ciemną stroną Księżyca).

Czy strony Księżyca się różnią?

I to jak! Główną cechą wyróżniającą niewidoczną stronę jest niemal całkowity brak mórz księżycowych, czyli bazaltowych płaszczyzn utworzonych dawno temu przez wulkaniczną aktywność globu. Morza to po prostu obszary zestalonej magmy. Bazalt, powstały z zastygniętej lawy, wypełnił kratery meteorytowe utworzone przez spadające odłamki skalne (Oceanus Procellarum to jeden z wyjątków, jeśli chodzi o tę regułę; jego powstanie nie jest związane z żadnym kraterem). Morza znajdują się niemal wyłącznie na widocznej stronie Księżyca, gdzie zajmują 31% powierzchni, na stronie niewidocznej prawie nie występują (jedynie 2% powierzchni). Dotychczas nie sformułowano przekonującej przyczyny takiego rozmieszczenia mórz księżycowych.

LRO - sonda, która zmienia nasz pogląd na Księżyc

Zdjęcie drugiej strony Księżyca jest olbrzymie - zajmuje 192 terabajty. To wystarczająco, aby zapełnić 41 000 dysków DVD. Tymczasem sonda już wkrótce prześle kolejną porcję zdjęć.

LRO kosztował 504 miliony dolarów. W kosmos powędrował w 2009 roku. To właśnie NASA Lunar Reconnaissance Orbiter zabrał ze sobą próbnik LCROSS, który w październiku 2009 uderzył w ocienioną powierzchnię krateru na Srebrnym Globie i znalazł tam lód wodny (więcej >>>).

(ew/livescience.com)

źr.
źr. NASA.
Zobacz więcej na temat: dvd kosmos NASA słońce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Księżyc jest pokryty wodą

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 12:26
Zaskakujące ustalenia naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda na Księżycu pochodzi z komet?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 04:45
Trwają spekulacje, skąd właściwie się wziął lód na Księżycu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Księżyc najzimniejszy w całym Układzie Słonecznym

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2009 10:32
Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy, którzy badali temperatury na powierzchni Srebrnego Globu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łazik Łunochod namierzony na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 16:44
Kanadyjski badacz znalazł na udostępnionych przez NASA zdjęciach Księżyca radziecki automatyczny pojazd terenowy Łunochod 2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

5185 kraterów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 11:54
Gdzie? Na Księżycu. Po stuleciach badań naukowcy nareszcie policzyli, ile ich jest.
rozwiń zwiń