Nauka

Rekord: antymateria istniała przez kwadrans

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 08:00
Już wkrótce dowiemy się, dlaczego Wszechświat zbudowany jest ze zwykłej materii i czy antymateria odpowiedzialna jest za jego rozszerzanie się.

Naukowcy w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) zdołali wytworzyć antywodór, który istniał przez piętnaście minut. Dotąd cząstki antymaterii udawało się utrzymać przez ułamki sekund. Mając antyatomy przez kwadrans, można dokładnie zbadań wszystkie właściwości antymaterii – piszą naukowcy w "Nature Physics". Niewykluczone, że już wkrótce  dowiemy się, co sprawiło, że Wszechświat jest zbudowany ze zwykłej materii, a nie z jej lustrzanego odbicia.

Prawa fizyki sugerują, że po Wielkim Wybuchu materii i antymaterii było we Wszechświecie tyle samo. Z czasem jednak ta druga zniknęła i dlatego wszystko, co znamy, składa się z "normalnej" materii. Istnienie antymaterii zostało przewidziane teoretycznie przez fizyka Paula Diraca, który nawet zdobył za to Nobla w 1933 roku. Przypomina ona „zwykłą” materię, ale ma przeciwny ładunek: anty-elektron jest tam naładowany pozytywnie, a anty-proton niesie ładunek ujemny. Anty-wodór to zatem anty-elektron krążący wokół anty-protonu, plus krążący wokół minusa.

Anty-atomy są tworzone w CERN od 1995 roku, ich „żywot” był jednak dotychczas bardzo krótki – szybko anihilowaly je „normalne” atomy. O tym, że naukowcy z CERN po raz pierwszy w historii pochwycili trwałe cząstki antymaterii, informowaliśmy w listopadzie 2010 roku. Ale wówczas zrobili to zaledwie na ułamek sekundy. Najnowsze osiągnięcie jest zatem prawdziwym przełomem.


Antymateria zwykle od razu anihiluje. Co zrobili naukowcy, aby ją zatrzymać? Stworzyli magnetyczną "butelkę", do której wpuszczali antyatomy. Początkowo pułapka wystarczała na 1/5 sekundy, ale wkrótce czas ten udało się wydłużyć 5000 razy. Taki okres pozwala antywodorowi „rozluźnić” się do jego normalnego stanu. Dzięki temu można zbadać jego właściwości.

Atom zjanduje się w normalnym stanie, gdy elektron lub pozytron krąży blisko jądra. Naukowcy tworzą antyatomy w stanie „pobudzonym”, co oznacza, że „orbity” obiegu naładowanych cząstek są duże. - W tym stanie mają więcej energii – wyjaśnia dr Hangst. - Powrót do stanu normalnego zajmuje kilka ułamków sekundy. Jeśli utrzymamy je przez 1000 sekund, mamy pewność, że są w interesującym nas stanie.

Zespół eksperymentu Alpha chce teraz zbadać właściwości antywodoru za pomocą mikrofal, a także sprawdzić jego zachowanie w polu grawitacyjnym. Między innymi po to, by dowiedzieć się, czy to antymateria jest odpowiedzialna za rozszerzanie się Wszechświata (więcej >>>).

- Czy antywodór będzie podlegał tym samym prawom fizyki? To proste pytanie, ale bardzo doniosłe – mówi dr Hangst. Jeśli antymaterii było na początku tyle samo, ale zniknęła, to ciągle w naszym modelu Wszechświata brakuje wyjaśnienia, dlaczego tak się stało.

(ew/bbc/polskieradio.pl)

Zobacz więcej na temat: CERN paula
Czytaj także

W poszukiwaniu zaginionej antymaterii

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2010 13:50
Polscy naukowcy próbują wyjaśnić, dlaczego przy Wielkim Wybuchu powstała dysproporcja między materią, a antymaterią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Super-detektor dziełem Polaków

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2010 07:30
Potrafi w porę ostrzec o niebezpieczeństwie awarii rur, spawów i odlewów, a przy tym jest odporny na promieniowanie
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złapali antymaterię

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 12:40
Naukowcy z CERN po raz pierwszy w historii pochwycili trwałe cząstki antymaterii. To pierwszy krok do stworzenia napędu jak ze Star Treka?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antywodór od Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 14:10
CERN ogłasza stworzenie pierwszych strumieni antywodoru. Duża ilość atomów antymaterii pozwoli zrozumieć, czym się różnią od „zwykłych”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antymateria: to dlatego Wszechświat się rozszerza

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 15:20
W 1998 roku naukowcy ustalili, że Wszechświat ciągle sie rozszerza – i to coraz szybciej. Nie można tego wyjaśnić prostą inercją po Wielkim Wybuchu. Teorii było wiele. Najnowsza uważa, że to z powodu antymaterii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wykrywacz antymaterii poleci w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 11:00
Detektor zaprojektowany specjalnie do poszukiwania cząstek antymaterii i ciemnej materii w kosmosie wyruszy w piątek na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
rozwiń zwiń