X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Rośliny, które najlepiej oczyszczają powietrze w domu

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 20:02
Z powietrzem w Polsce nie jest dobrze. Jesteśmy w czołówce krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej. Na rynku dostępne są mechaniczne oczyszczacze powietrza, ale można też wybrać naturalną i tańszą alternatywę: rośliny efektywnie oczyszczające powietrze.
Rośliny najlepiej filtrujące powietrze
Rośliny najlepiej filtrujące powietrzeFoto: Shutterstock

Które z nich wybrać do domu, by można było oddychać pełną piersią? Jakiś czas temu media obiegła wiadomość o wytypowaniu przez NASA kilkunastu gatunków roślin najlepiej sprawdzały się w stacji kosmicznej wyłapując toksyny. Były to, między innymi: anturium, rapis wyniosły, chryzantema wielokwiatowa i dracena odwrócona.

Jednakowoż, to co sprawdza się na stacji kosmicznej, niekoniecznie nadaje się do domu. NASA wybrało tylko rośliny radzące sobie w miejscach zacienionych, podłoże wzbogacone było węglem aktywnym, a filtracja była wymuszona przez wiatraczki znajdujące się u spodu doniczek. Nikt z reguły nie ma w domu tak wyspecjalizowanych urządzeń.
Dlatego niniejszym przedstawiam zmodyfikowaną listę roślin, które z powodzeniem mogą zastąpić oczyszczacze powietrza, roślin nie do stacji kosmicznej, a do normalnego domu:


Palma Areca Palma Areca

Złotowiec Żółtawy, czyli Palma Areca. W naturze, rośnie w gęstym tropikalnym poszyciu i musi przetrwać w miejscach, gdzie jest słabe światło. Dlatego jest bardzo wydajna w procesie fotosyntezy, co przekłada się na bardzo sprawne przetwarzanie dwutlenku węgla i innych pierwiastków z powietrza. Lubi miejsca, gdzie nie pada bezpośrednio światło słoneczne. Powinna mieć zawsze wilgotną ziemię w doniczce.


Sansewieria Gwinejska Sansewieria Gwinejska

Sansewieria Gwinejska, zwana również Językiem Teściowej lub Wężownicą. Nie jest alergizująca. W przeciwieństwie do większości innych roślin, produkuje tlen również w nocy, dlatego może być umiejscowiona w sypialni. Oprócz tego, wychwytuje z powietrza takie toksyny, jak formaldehyd, ksyleny i toluen. Dobrze nawilża powietrze. Jest to roślina rosnąca w trudnych, suchych warunkach, dlatego nie lubi nadmiaru wilgoci. Powinna być podlewana maksymalnie dwa razy w tygodniu. Sansewieria może być położona w obszarze dużego, jak i średniego czy małego natężenia światła. Ważne jest, by nie narażać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.


Gerbera Jamesona Gerbera Jamesona

Gerbera Jamesona, posiada, jak poprzedniczka, zdolność do produkowania tlenu nocą. Jest szczególnie pożyteczna dla ludzi cierpiących na bezdech senny. Jako roślina kwitnąca, potrzebuje światła słonecznego. W naszej szerokości geograficznej może, a nawet powinna, być wystawiona na bezpośrednie działanie światła słonecznego. Gdy kwitnie, trzeba jej zapewnić wilgotną glebę. Gdy zaś nie ma kwiatów, podlewamy ją dopiero, gdy wierzchnia warstwa ziemi wyschnie. Gerbera musi mieć wywiercone otwory w spodzie donicy, by woda mogła swobodnie spływać.


Aloes Aloes

Aloes jest o wiele mniej wymagający. Średnio należy go podlewać raz w tygodniu, wtedy, gdy ziemi w donicy jest sucha. Generalnie potrzebuje trochę więcej podlewania, gdy jest młody, intensywnie rośnie i rozwija system korzeniowy, a także w okresie od wiosny do wczesnej jesieni. Jego doniczka musi mieć otwory odprowadzające nadmiar wody, inaczej roślina może stać się szybko ofiara grzyba. Aloes traktowany odpowiednio, odwdzięcza się eliminacją z powietrza benzenu i formaldehydu, które znajdują się w oparach farb, w dymie tytoniowym i w chemicznych środkach czyszczących. Najlepiej rośnie gdy ma zapewnioną odpowiednią ilość światła, jednak nie należy przesadzać z narażaniem rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.


Epipremnum Złociste Epipremnum Złociste

Epipremnum złociste albo bluszcz diabelski jest kolejną bardzo wydajną oczyszczalnią powietrza. Szczególnie daje sobie radę z lotnymi związkami organicznymi, które unoszą się z syntetycznych wykładzin i farb. Rośnie zarówno przy małej, jak i większej ilości światła, ale nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, jak również zbytniej ilości wody. Roślinę należy podlewać wtedy, gdy ziemia w doniczce staje się sucha. Uwaga! Roślina jest toksyczna, dlatego nie jest polecana do domu, w którym są dzieci lub zwierzęta.


Storczyk Storczyk

Storczyki z kolei nie są toksyczne. Nie są też tak trudne w uprawie, jak się powszechnie wydaje. Ludzie często przesadzają z wystawianiem ich na działanie słońca i wody.  Co do tej ostatniej, storczyków się nie podlewa, a… zalewa, czyli utrzymuje ich korzenie w wodzie przez 10 do 15 minut, by następnie dać im kilka minut na obeschnięcie. Wystarczy to robić raz w tygodniu. Poza tym, że storczyki są łatwe w utrzymaniu, oczyszczają powietrze z ksylenu - substancji występującej w wielu klejach i farbach. Nadają się przez to do nowych lub niedawno odnowionych mieszkań. W przeciwieństwie do innych roślin, storczyki dotleniają powietrze w nocy, dzięki czemu nadają się do sypialni.


.
Drzewko Tulsi zwane równiez święta bazylią Drzewko Tulsi zwane równiez święta bazylią

Tulsi, albo Święta Bazylia z kolei, produkuje tlen przez 20 godzin dziennie. Pochłania również tlenek węgla i dwutlenek siarki, co czyni ją rośliną idealnie przystosowaną do polskiego morowego powietrza. Jej liście są używane w medycynie ajurwedyjskiej, mogą być też stosowane jako oryginalna przyprawa. Święta bazylia rozwija się w pełnym słońcu, ale rośnie również w półcieniu, wymaga jednak co najmniej czterech godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Gleba sucha na kilka centymetrów, to znak, że Tulsi wymaga podlania. Zimą należy ograniczyć ilość wody, by święta bazylia nam nie zachorowała.


Tyle, jeśli chodzi o jakość powietrza w domu. Żeby chronić się przed zanieczyszczeniami na zewnątrz, potrzebna jest maska antysmogowa. Jak wiadomo, maska masce nierówna, ale to już temat na inny artykuł.

Michał Migała
Zobacz więcej na temat: biologia ekologia STYL ŻYCIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak