Powstanie Warszawskie

"Barykada. Śmierć Baczyńskiego"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2009 08:00
Jacek Kaczmarski opowiada o piosence inspirowanej twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Audio
  • Audycja z cyklu "Kwadrans Jacka Kaczmarskiego" - piosenki związane z Powstaniem Warszawskim: "AK-AL. - Dylemat", "Barykada - śmierć Baczyńskiego", "Czołg", "Podwórko - Mury '87". (RWE, 31.07.1988)
Zdjęcie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ze świadectwa dojrzałości, Warszawa 1939
Zdjęcie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ze świadectwa dojrzałości, Warszawa 1939Foto: Wikipedia/dp. Źr. Lesław M. Bartelski "Mokotów 1944", Warszawa 1972, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej

Bard "Solidarności" w swoich utworach wielokrotnie odnosił się do Powstania Warszawskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce zdecydował się na pozostanie na Zachodzie. W roku 1984 został członkiem redakcji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium. Prowadził tam własny programem pod tytułem "Kwadrans Jacka Kaczmarskiego". Wielokrotnie komentował w nim historię Powstania Warszawskiego i przypominał, jak komuniści starali się ją zakłamywać.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audycji, w której Jacek Kaczmarski opowiada o powstaniu piosenki "Barykada. Śmierć Baczyńskiego", inspirowanej twórczością poety, który zginął czwartego dnia powstania. Audycja nadana została na falach RWE 31 lipca 1988.