Kultura

Robert Gliński o swoim najnowszym filmie "Świnki" (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 07:20
Świnki to dzieci, które się prostytuują - tłumaczył reżyser. - One kiedyś miały jakieś cele, chciały żyć trochę inaczej, ale świat wepchnął je w te role.

"Świnki", kolejny film Roberta Glińskiego – reżysera znanego z takich obrazów jak "Cześć, Tereska" czy "Wszystko, co najważniejsze" – wchodzi na ekrany 20 maja. Podobnie jak głośne "Galerianki" Katarzyny Rosłaniec, film ten porusza problem prostytucji wśród nieletnich – w przejmujący sposób pokazuje dziecięcy świat obdarty z niewinności.   

Robert Gliński, zapytany o pomysł na scenariusz filmu, mówił, że napisało go poniekąd samo życie: – Scenariusz stworzyła moja studentka, Joanna Didik, która urodziła się i mieszkała na pograniczu polsko-niemieckim. Tam chodziła do szkoły i właściwie przekazała historie o swoich koleżankach i kolegach – opowiadał reżyser.

Tytułowe świnki to dzieci, które się prostytuują: za gadżety elektroniczne, za kosmetyki, za wakacje w Łebie, za ubrania. Świat, który każe mieć wciąż więcej i więcej, w którym upadają granice – nie tylko między państwami, ale i również te wewnątrz nas, oddzielające kruche dobro od wielkiego zła – świat ów w pewien sposób wepchnął młodych bohaterów "Świnek"  w rolę uprzedmiotowionej, obdartej z godności ofiary.        

Dlaczego w swoim najnowszym filmie Gliński przygląda się przede wszystkim ludziom młodym? – W kształtującym się pokoleniu pewne problemy widoczne są wyraźniej, jakby ostrzej – mówił reżyser. – Przewartościowania, przekraczanie granic, zmiany w sposobie funkcjonowania w świecie – zjawiska te można dostrzec i wśród dorosłych, ale u młodych, według Glińskiego, objawiają się one silniej i drastyczniej.  

Film "Świnki" – kolejny w polskie kinematografii przykład na tak zwane kino zaangażowane, poruszające tematy społecznie ważne –  został nakręcony dwa lata temu, był pokazywany na wielu festiwalach, jednak dopiero teraz trafia do kin. Jak tłumaczył reżyser, zdecydował o tym kontrowersyjny, trudny temat, którym trudno zainteresować dystrybutorów. Teraz się to udało.

Zobacz naszą galerię zdjęć z filmu "Świnki" i z planu filmowego - w boksie po prawej stronie.

Film Roberta Glińskiego "Świnki" wchodzi do kin 20 maja.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

To opowieść o ludzkiej godności - mówi Adam Sikora o swoim nowym filmie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 14:00
W filmie "Ewa" znany operator i reżyser zdecydował się opowiedzieć o żonach śląskich górników, które bieda często zmusza do najgorszego - prostytucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szokujące "Świnki" Roberta Glińskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 16:00
Film "Świnki" Roberta Glińskiego pokazuje, że dzieci już dawno przestały być niewinne. Reżyser był gościem Kuby Kukli w "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń