Kultura

Roman Wilhelmi czuł się niedoceniony

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 11:00
Dziś mija 75. rocznica urodzin wybitnego aktora teatralnego i filmowego, odtwórcy tak popularnych ról jak Nikodem Dyzma czy dozorca Anioł z "Alternatywy 4".
Audio

Roman Wilhelmi był obdarzony wielką charyzmą, kreował bohaterów dynamicznych, emanujących wewnętrzną siłą. Często grał postaci żyjące pod presją własnych słabości i kompleksów bądź ambicji. Uznanie krytyków Wilhelmi zdobył stosunkowo późno, dopiero po wielu latach pracy zawodowej - wspominał o tym w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Aby wysłuchać fragmentu wywiadu, kliknij ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

Wielką rolą Romana Wilhelmiego była tytułowa postać w filmie "Kariera Nikodema Dyzmy" na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. W rozmowie z Polskim Radiem aktor podkreślił, że była to dla niego wymarzona rola i rzeczywiście chciałby być Dyzmą. Dlaczego? Tego dowiesz się, klikając odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

Zobacz fragment serialu "Kariera Nikodema Dyzmy":

 

Dużą popularność przyniosła mu także rola Olgierda w serialu "Czterej pancerni i pies", Fornalskiego, szefa kelnerów w "Zaklętych rewirach" czy dozorcy Anioła w kultowym serialu "Alternatywy 4".

Zobacz fragment serialu "Czterej pancerni i pies":


Jako aktor teatralny Roman Wilhelmi był niezrównanym interpretatorem ról w dramatach Henryka Ibsena czy Augusta Strindberga. Znakomicie grał też postaci z repertuaru współczesnego, zwłaszcza amerykańskiego, wśród nich McMurphy'ego, bohatera "Lotu nad kukułczym gniazdem" Kena Kaseya.

Roman Wilhelmi urodził się 6 czerwca 1936 roku w Poznaniu. Na dużym ekranie debiutował w "Krzyżakach" Aleksandra Forda w 1960 roku. Związany był z warszawskimi teatrami: Ateneum oraz Nowym. Za kreacje aktorskie był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Złoty Ekran, a także nagrody za najlepszą rolę męską w filmie "Wojna światów - Następne stulecie" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Madrycie oraz na Festiwalu Filmów Fantastycznych w Trieście. W 1986 roku został członkiem Narodowej Rady Kultury.

Roman Wilhelmi zmarł 3 listopada 1991 roku w Warszawie.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Roman Anioł Wilhelmi

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 11:00
Miał dwa marzenia – dostać Oskara i kopnąć gołębia w tyłek.
rozwiń zwiń