Kultura

Rusza festiwal Warszawska Jesień

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 11:02
To jedno z najważniejszych i mających najdłuższą tradycję wydarzeń kulturalnych w stolicy. Rozpoczyna się festiwal muzyki współczesnej Warszawska Jesień 2013. W programie kilkadziesiąt koncertów, spotkania z muzykami, artystyczne instalacje i multimedialne przedstawienia.
Audio
  • -Musimy robić wszystko, by adresować muzykę do społeczeństwa.- dyrektor festiwalu Tadeusz Wielecki (IAR)
  • -Mała Warszawska Jesień pozwala zapoznać się z tego rodzaju muzyką.- koordynator przedsięwzięcia Paulina Celińska (IAR)
  • Dyrektor festiwalu Tadeusz Wielecki o Warszawskiej Jesieni (IAR)
Rusza festiwal Warszawska Jesień
Foto: Glow Images/East News

Tegoroczna, 56. odsłona imprezy jest wyjątkowa ze względu na jubileusz trzech najznakomitszych polskich kompozytorów muzyki współczesnej. Dyrektor festiwalu Tadeusz Wielecki przypomina, że w roku 2013 zbiegają się jubileusze Witolda Lutosławskiego (100. urodziny), Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego (80. urodziny). -Muzyka mistrzów stanie w opozycji do muzyki nowych generacji- mówi Tadeusz Wielecki.
Klasyczna muzyka współczesna nierzadko bywa trudna w odbiorze. Organizatorzy zapewniają jednak, że nawet najbardziej niewprawione ucho znajdzie tu coś dla siebie. -Festiwal jest stworzony dla zwykłych słuchaczy, a nie dla zawodowych muzyków- mówi
Wielicki. Zostały wydane specjalne informatory i przewodniki, które będą jasno wyjaśniały z czym słuchacze będą mieli do czynienia.
W ramach festiwalu odbędzie się również po raz trzeci Mała Warszawska Jesień. Koordynator przedsięwzięcia Paulina Celińska podkreśla, że atrakcja ta jest skierowana nie tylko do najmłodszych. Rodzice, którzy przyjdą ze swoimi pociechami mogą również dowiedzieć się wiele na temat muzyki współczesnej.
Największym wydarzeniem podczas tegorocznej Warszawskiej Jesieni będzie niedzielny koncert mistrza fortepianu Krystiana Zimmermana. Festiwal potrwa do 28 września. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.warszawska-jesien.art.pl.
IAR/ml

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Dla niej Lutosławski skomponował kołysankę

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 23:30
- Otworzył przede mną świat muzyki współczesnej. Pokazał mi barwy skrzypiec, których istnienia nawet nie podejrzewałam - wspominała Anne-Sophie Mutter, jedna z najwybitniejszych skrzypaczek naszych czasów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zimerman o Lutosławskim: dopiero teraz odkryłem jak cierpiał

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 13:48
25 stycznia świętowaliśmy 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego. Tego dnia w Warszawie nastąpiła uroczysta inauguracja "Roku Lutosławskiego" proklamowanego przez polski parlament. Międzynarodowe obchody tego wydarzenia rozpoczęły się natomiast w minioną środę w Londynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Jesień wraca do źródeł

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 08:00
Zbliża się 56. już edycja jednego z najstarszych i najważniejszych festiwali muzyki współczesnej w Europie. W tym roku impreza przypomni muzykę własnych klasyków - m.in. Lutosławskiego, Pendereckiego i Góreckiego - oraz fenomen wschodnioeuropejskiej awangardy w ogóle.
rozwiń zwiń