Kultura

47. urodziny "Czterech pancernych i psa"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 09:00
Słynny serial telewizyjny ma 45 lat. 9 maja 1966 roku został wyemitowany pierwszy odcinek pod tytułem "Załoga".
Audio
  • Joanna Sławińska (IAR) o filmie "Czterej pancerni i pies"

Bardzo popularny był od samego początku główny temat muzyczny - "Ballada o czterech pancernych" z muzyką Adama Walacińskiego do słów Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Edmunda Fettinga. W latach 60. dzieci bawiły się "w załogę Rudego" - niemal wszyscy chłopcy chcieli być Jankiem Kosem, ewentualnie Grigorijem lub Gustlikiem, w ostateczności psem Szarikiem. Dziewczynki chciały być Marusią.

Serial nadmiernie gloryfikował bohaterstwo polskiego żołnierza, ale nie był koturnowy, czy zbyt patetyczny. Jego mocne strony to sprawna realizacja i sceny komediowe. W 2006 roku Telewizja Polaka wycofała serial z emisji jako przykład peerelowskiej propagandy, zwłaszcza w kwestii przyjaźni polsko-radzieckiej. Ale uważny widz dostrzeże wątki wręcz antypropagandowe. Janek Kos trafił do wojska z południowo-wschodnich krańców Rosji przy granicy z Japonią. Prawdopodobnie, wraz z rodziną, musiał być ofiarą wywózki, choć z uwagi na cenzurę kwestia musiała pozostać niedookreślona. Ojciec Janka był przedwojennym oficerem, obrońcą Westerplatte.

/
Kadr z filmu "Czterej pancerni i pies", fot: Wikipedia

Serial według książki Janusza Przymanowskiego w reżyserii Konrada Nałęckiego od lat 60. bił rekordy popularności. Janusz Gajos w roli Janka Kosa, Franciszek Pieczka jako Gustlik, Włodzimierz Press jako Grigorij, Roman Wilhelmi jako Olgierd Jarosz, czy Pola Raksa jako Marusia - stali się prawdziwymi gwiazdami.

W ostatnich latach serial "Czterej pancerni i pies" został wyemitowany m.in. przez kanał Kino Polska i wydany na DVD.

Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwieku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

W 120 zdaniach o 20 filmach Planete Doc

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:55
Obejrzeliśmy 20 filmów przed rozpoczęciem 8. edycji festiwalu Planete Doc. Każdy z nich opisaliśmy w 6 zdaniach!
rozwiń zwiń