Kultura

Mediolan, miłość, pożądanie i kłamstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 10:58
Emma, główna bohaterka filmu „Jestem miłością" jest żoną głowy potężnej rodziny z Mediolanu. Przypadkowe spotkanie z młodym mężczyzną, przypomni jej o skrywanych od dawna pragnieniach.
Audio
  • Ryszard Jaźwiński i Katarzyna Borowiecka opowiadają o filmie "Jestem miłością"
  • Prosto z Mediolanu - Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński

Włoski melodramat "Jestem miłością" wyreżyserował Luka Guadagnino. Emma (w tej toli Tilda Swinton) jest dojrzałą, piękną kobietą żyjącą w świecie konwenansów, rytuałów i codziennych obowiązków. Przypadkowe spotkanie z charyzmatycznym przyjacielem syna, staje się dla Emmy początkiem erotycznego przebudzenia.

Swinton opowiadała o swojej bohaterce w jednym z wywiadów: -Emma pochodzi "z klatki", z Rosji, którą opuściła w epoce przed Gorbaczowem, by posmakować wolnego świata. Trafiła jednak do kolejnego więzienia - więzienia swojej rodziny. I kłamstw - dodała aktorka.

"Wall Street: Pieniądz nie śpi" to kontynuacja filmu Stone'a "Wall Street" z 1987 r., w którym Michael Douglas zagrał Gordona Gekko, rekina finansjery, i zdobył za tę rolę Oscara. W nowym filmie Stone'a Douglas powraca w roli Gekko. Partneruje mu Shia Labeouf, wcielając się w postać młodego maklera z Wall Street. W obsadzie są też m.in.: Josh Brolin, Carey Mulligan, Susan Sarandon, Frank Langella i Eli Wallach.
Akcja filmu zawiązuje się w roku 2001, gdy Gordon Gekko wychodzi z więzienia, w którym odbywał wyrok za oszustwa finansowe. Gekko bardziej przypomina bezdomnego niż gwiazdę finansjery, którą był w czasach, gdy wierzył w hasło "Chciwość jest dobra". Po wyjściu z więzienia, jest człowiekiem samotnym, bez perspektyw na przyszłość. Nikt nie wita go na wolności - nawet córka, Winnie (w tej roli Carey Mulligan). Siedem lat później, w 2008 r., krzyżują się drogi dwóch mężczyzn - Gekko i narzeczonego jego córki, Winnie - Jake'a. Jake, młody makler, jest świadkiem intrygi finansowej na wielką skalę, która niszczy jego szefa, Louisa Zabela. Kariera Jake'a zaczyna wisieć na włosku - mężczyzna popada w długi. Pewnego dnia Jake trafia na wykład Gekko, podczas którego mówi on o swojej książce "Czy chciwość jest dobra?". Mężczyźni zawierają układ: Jake ma pogodzić Gordona z córką, a Gekko wyjaśnić, dlaczego bankierzy zniszczyli Zabela.

Reżyser Oliver Stone - którego ojciec był maklerem w Nowym Jorku - powiedział, że chciał pokazać nowojorską dżunglę finansową. Aktor Michael Douglas jest jednym z producentów filmu "Wall Street: Pieniądz nie śpi".

Od dziś w kinach także: "StreetDance" w 3D, "Kochałem ją", czyli kranizacja bestsellerowej powieści Anny Gavaldy pod tym samym tytułem oraz "The Karate Kid".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Dzień z Buenos Aires! Dzień pod znakiem „Tetro”!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 13:05
Ryszard Jaźwiński i Michał Nogaś są dziś Państwa przewodnikami po Buenos Aires, gdzie powstał najnowszy film Francisa Forda Coppoli „Tetro”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójka śladami bohaterów "Jestem miłością"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 12:43
Z okazji polskiej premiery filmu „Jestem miłością” w reżyserii Luki Guadagnino, Program 3 Polskiego Radia gości 24 września w Mediolanie.
rozwiń zwiń