Polskie Radio
Section05
Francis Ford Coppola

Sofia Coppola. Wychodząc z cienia wybitnego ojca

14 maja 1971 roku urodziła się Sofia Coppola, amerykańska reżyserka i scenarzystka oraz aktorka filmowa. Znane nazwisko dało jej szansę wczesnego spotkania z wielkim kinem (jako aktorka wystąpiła w "Ojcu chrzestnym" swojego ojca, Francisa Forda Coppoli) i rozpoznania, że to nie aktorstwo jest dla niej najlepszą drogą. Wybierając reżyserię, musiała zmierzyć się ze skojarzeniami z twórczością ojca i zbudować własną markę.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino USA Japonia Francis Ford Coppola Oskar Cannes

Wizjoner, który odmienił kino. Francis Ford Coppola pracuje nad nowym filmem

Francis Ford Coppola jest uznawany za jednego z najważniejszych twórców filmowych wszech czasów. Miłośnicy kina zawdzięczają mu m.in. trylogię "Ojciec chrzestny" oraz "Czas Apokalipsy", oparty na motywach "Jądra ciemności" Josepha Conrada. Obecnie reżyser pracuje nad nową produkcją – "Megalopolis" – i nazywa ten film "projektem życia, o którym marzył przez 20 lat".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Michał Kowarski Tomasz Miara Francis Ford Coppola kino FILM

"Ojciec Chrzestny" - pół wieku na ekranach

- Normalni ludzie chcą po prostu obejrzeć w kinie film, dać się zaczarować, a nie widzą całej tej pracy, która za tym stoi. Przekonanie, które stoi za tym filmem, to jest takie, że tylko ludzie z branży zrozumieją siebie nawzajem, będą sobie przyjaciółmi i będą w związkach, dlatego że to jest trochę życie w jakimś osobnym plemieniu i to plemię porozumiewa się trochę własnym językiem, ma własne obyczaje - mówiła o serialu "The Offer" opowiadającym o kulisach powstawania produkcji "Ojca Chrzestnego" Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Francis Ford Coppola kino Piotr Gociek Adriana Prodeus Dwójka reżyser

Wojciech Kilar. Wspomnienie w 90. rocznicę urodzin

Wojciech Kilar, kompozytor muzyki filmowej i poważnej, obchodziłby w tym roku 90. urodziny. Napisał muzykę do ogromnej liczby filmów, takich jak m.in. "Pan Tadeusz", "Pianista", "Zemsta". Jest także autorem wielu wspaniałych utworów symfonicznych, takich jak "Krzesany", "Orawa", "Kościelec". Zmarł 29 grudnia 2013 w Katowicach. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Wojciech Kilar fortepian Francis Ford Coppola FILM MUZYKA Rzeszów Adam Rozlach Śląsk Roman Polański Hollywood

Harrison Ford kończy 80 lat. Przypominamy osiągnięcia amerykańskiego gwiazdora

Młodsi kinomani znają jego twarz z "Łowcy androidów" Ridleya Scotta. Starsi pamiętają go z filmu "Amerykańskie graffiti". Clint Eastwood ma na swoim koncie niejedną "kultową" rolę. Zagrał Hana Solo, Indianę Jonesa. Wystąpił w "Komandosach z Nawarony", "Czasie Apokalipsy" czy "Frisco Kid". 
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski kino Harrison Ford gwiezdne wojny Roman Polański George Lucas Francis Ford Coppola

Nalepa, Jantar, Kilar, Grechuta. Ich muzyka zostanie z nami na zawsze

We Wszystkich Świętych i Zaduszki cykl "Bez tajemnic" przybiera specjalną formę. W te dni dziennikarze "Muzycznej Jedynki" wspominają wybitne postacie świata muzyki, które od nas odeszły.
Zobacz więcej na temat:  Amy Winehouse Andrzej Wajda Andrzej Zaucha Anna Jantar blues Francis Ford Coppola Irena Jarocka Krzysztof Zanussi Marek Grechuta MUZYKA Roman Polański Wojciech Kilar Wszystkich Świętych Zbigniew Krajewski