Kultura

Malarstwo dla maluchów - KONKURS

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 12:04
Kiedy pokazać najmłodszym sztukę? To pytania nurtujące wielu rodziców. Okazuje się, że nawet o Van Goghu, można opowiadać już przedszkolakom.

Mistrzem takich opowieści okazuje się Laurence Anholt, autor blisko 100 ilustrowanych książeczek dla dzieci, zabierających maluchy m.in. w malarski świat. Na polskim rynku księgarskim 1 kwietnia ukazała się pierwsza z nich pt. "Van Gogh, Kamil i słoneczniki", a kolejna, "Claude Monet i jego magiczny ogród" już trafiła do druku (premiera 13 maja).

Te krótkie opowieści pomogą wprowadzić dzieci w artystyczny świat, rozbudzić ich wyobraźnię plastyczną, w prosty sposób wytłumaczą często trudne losy malarzy. W pierwszym tomie, "Van Gogh, Kamil i słoneczniki", odnajdujemy historię przyjaźni artysty i małego chłopca, Kamila. To przepiękna opowieść o wrażliwości, a także akceptacji i odrzuceniu. Autor mistrzowsko pokazuje pobyt Van Gogha w małym miasteczku, pejzaże i ludzi, których portretował. Odrzucenie, o którym bardzo trudno jest opowiadać małym czytelnikom, pokazane jest bardzo delikatnie i z wyczuciem.

Szata graficzna publikacji nawiązuje stylem do dzieł wybranego malarza. W opowieść wplecione są reprodukcje jego najważniejszych i najbardziej znanych obrazów. Na ostatniej stronie każdej z książek znajduje się krótki opis artysty, taka mini ściągawka dla rodziców, bardzo przydana w dalszych rozmowach o malarstwie, bo najmłodsi przecież wciąż dopytują.

Książki adresowane są do dzieci od lat 4. Każda z publikacji poświęcona jest jednemu malarzowi. Opowiadania zostały stworzone na motywach życiorysów artystów i opowiadane są z punktu widzenia dzieci, które najprawdopodobniej malarzy spotkały. W Polsce planowe jest wydanie 7 tomów. Po poświeconych Van Goghowi i Monetowi przyjdzie czas na Cezanne’a, da Vinciego, Degas, Matisse’a, Picassa.     

Seria o malarzach Laurence'a Anholta wydana została już w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Danii, Japonii, Brazylii, Korei, Chinach, Tajwanie. Musicalowa inscenizacja tomu "Van Gogh, Kamil i słoneczniki" cieszy się ogromnym zainteresowaniem w Korei, Chinach i Japonii, a twórcy "Titanica"  tworzą animowaną wersję książki "Degas i mała tancerka". Na podstawie tej samej książki w 2006 roku grupa Nashville Ballet opracowała sztukę baletową dla najmłodszych.

Paulina Jakubowska

W boksie po prawej stronie znajduje się Galeria przykładowych ilustracji.

Cała seria ukaże się nakładem wydawnictwa STARDUST MEDIA.

KONKURS - Wygraj książkę!

Jeśli chcesz zabrać swoje dziecko w świat Van Gogha z książką "Van Gogh, Kamil i słonecznki" wystarczy, że odpowiesz na pytanie: Ile tomów o malarzach dla dzieci Laurence'a Anholta zostanie wydanych w Polsce?

Poprawne odpowiedzi należy wysłać na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl

W tytule maila należy wpisać tytuł książki. W treści poprawną odpowiedź na pytanie oraz adres, na który ma być wysłana ewentualna nagroda.

Konkurs trwa do 27 kwietnia 2011.

''

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Monet do renowacji

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 09:12
Proces rozpoczął się od usunięcia papierowych elementów z ramy.
rozwiń zwiń