Kultura

Mleko z miodem i bąki promują Polskę

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 09:03
Polskie przewodnictwo w Radzie UE trwa. Przybywający do nas goście biorą udział w ważnych spotkaniach politycznych i kulturalnych, a w prezencie od nas dostają upominki "zaprojektowane dla prezydencji".
Audio
  • Projektanci o gadżetach "Zaprojektowanych dla prezydencji" - RDK

Pod hasłem "Zaprojektowane dla prezydencji" w warszawskiej Kordegardzie trwa wystawa mebli, upominków i publikacji przygotowanych na potrzeby polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprosiło do współpracy czołowych polskich projektantów. Prace i przedstawianie pomysów rozpoczęło się już w 2010 roku.

/

Na wystawie można zobaczyć meble zaprojektowane m.in. przez Tomka Rygalika, który jako architekt prezydencji odpowiada również za aranżację wnętrz w obiektach spotkań oraz budynku Sekretariatu Generalnego Rady UE w Brukseli.

/

Delegacje przybywające do Polski dostają upominki, a wśród nich bączki autorstwa Moniki Wilczyńskiej i Smaga Projektanci, zestaw Mleko i Miód autorstwa Beza Projekt, aktówki projektantki mody Ani Kuczyński oraz spinki z krzemieniem pasiastym autorstwa Doroty Kempko.

Tradycją w Radzie UE jest już rozdawanie krawatów i apaszek, polskie zaprojektował Maciej Zaremba ze znanej warszawskiej pracowni krawieckiej Zaremba, której historia sięga 1894 roku. - Powstał projekt prosty, minimalistyczny, ma pasować do większości garniturów. Jest to gładki krawat w granatowym kolorze z fioletowym odcieniem - mówi autor.

Identyfikację wizualną prezydencji dopełniają oryginalne publikacje About Polska czyli przewodnik po Polsce, publikacja bardzo praktyczna, (oprac. Grzegorz Piątek, Fundacja Bęc Zmiana, proj. Tomek Bersz) oraz Cuisine.pl (oprac. Monika Kucia, proj. Ela Skrzypek).

Postawiliśmy na nowoczesne, młode wzornictwo, które już cieszy się dobrą renomą w krajach UE. - Pokazujemy Polskę jako kraj kreatywnych i uśmiechniętych ludzi, kraj będący młodym sercem Europy, niosący pozytywną energię, dokładnie tak jak na świecie powiew energii i młodości niosą właśnie polscy projektanci - Joanna Skoczek, dyrektor departamentu koordynującego przewodnictwo w Radzie UE w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

/

Polskie gadżety można oglądać do 2 października w Kordegardzie w Warszawie.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Na cześć polskiej prezydencji rozkładają dywan z kwiatów!

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 12:00
Biało-czerwono-pomarańczowo-niebiesko-żółto-zielony i do tego pachnący. Na Placu Zamkowym w Warszawie trwa układanie dywanu kwiatowego z motywem logo polskiej prezydencji.
rozwiń zwiń