Kultura

Tytani w śnieżycy. Polacy zimą na ośmiu tysiącach

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 17:00
Wyprawy Rutkiewicz, Kukuczka i Wielicki organizowali kiedyś jak akcje zbrojne. Dziś znów królujemy w najwyższych górach. Idzie nowy złoty wiek dla zimowych wspinaczy? Zdobędziemy niezdobyte K2?
Audio
Fragm. okładki książki Bernadette McDonald Ucieczka na szczyt, Wydawca: AGORA SA
Fragm. okładki książki Bernadette McDonald "Ucieczka na szczyt", Wydawca: AGORA SAFoto: mat. prasowe

- Pamiętaj o tym, by zrobić jak największą ilość zdjęć i jeżeli są kamyczki, weź parę małych ze sobą - mówi z bazy kierownik wyprawy Andrzej Zawada.
- Dobrze. Chłopcy, pozwólcie się nam trochę nacieszyć, bo ledwo tutaj zipimy. Jesteśmy zmęczeni, ale szczęśliwi - mówi Leszek Cichy, który właśnie wtedy, razem z Krzysztofem Wielickim stał na szczycie Everestu. Zimą 1980 roku. Polacy dokonali wtedy pierwszego zimowego wejścia w Himalajach.
Te niesamowite nagrania, przeplatają się w audycji Dwójki z rozmowami z Wandą Rutkiewicz i Jerzym Kukuczką, który jak sam mówił, brał się za rzeczy czasem nawet wbrew logice, ale z wewnętrznym przekonaniem.

/

Na początku marca 2012 Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I, w Karakorum, gdzie zimy bywają najsroższe...
- Może to początek drugiego złotego wieku polskiego himalaizmu? - zastanawia się w Dwójce Bernadette McDonald, autorka poświęconej polskim himalaistom książki "Ucieczka na szczyt".
Pisze ona, że zdobywanie kolejnych ośmiotysięczników w niesprzyjających warunkach było w latach 80. formą kontestowania komunistycznego reżimu. Tym ludziom niestraszne było szukanie nowych dróg, byli odporni na cierpienie.
Czego dziś szukamy w Himalajach? Czy uda się zdobyć zimą niepokonane K2?
Kierownik wyprawy Artur Hajzer oraz zdobywcy Gasherbruma I spotkali się z widownią 8. Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich.
Przegląd odbył się w kinie Luna w dniach 30.03 (piątek) - 1.04 (niedziela). Pokazano cały szereg fascynujących filmów górskich.
W repertuarze znalazły się m.in. "The Prophet" (wspinaczka na nowej trudnej drodze n ElCapitanie), "The Asgard Project" (wspinaczka i base jumping na 1600 metrowym urwisku na Ziemi Baffina), "Rosso 70" (historia ponad 70 letniej działalności Wiewiórek z Cortiny d’Ampezzo pełna archiwalnych materiałów i wspaniałych plenerów) oraz przypomniany po pewnym czasie kinowy hit "Czekając na Joe" (czyli ekranizacja bestsellera "Dotknięcie pustki").
Były też akcenty polskie, a wśród nich nowy pełnometrażowy film "Sztuka Wolności", prezentujący "złoty okres polskiego himalaizmu oczami samych bohaterów".
A tu relacja ze zdobywania Gasherbruma I:usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

92. rocznica urodzin Edmunda Hillarego (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2011 01:00
Sportowy kalendarz biograficzny Czwórki - 20 lipca 2011.
rozwiń zwiń
Czytaj także

64. rocznica urodzin Jerzego Kukuczki

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2012 01:00
Sportowy kalendarz biograficzny Czwórki - 24 marca 2012.
rozwiń zwiń