Kultura

Dziecinada jedzie do Włoch

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 10:25
Polskie misie, zwierzaki na biegunach, klocki i inne zabawki o oryginalnym designie będą mogli zobaczyć odwiedzający Biennale di Venezia.

Wystawa "Dziecinada - polski dizajn dla dzieci", przygotowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zostanie pokazana w Wenecji. Znajdą się tam najciekawsze prace polskich projektantów, przeznaczone dla najmłodszych.

Na Biennale di Venezia, odbywającym się w dniach od 26 lutego do 8 marca, pokazane zostaną zarówno unikatowe, jednostkowe projekty jak i przedmioty, produkowane w krótkich, limitowanych seriach, takie jak: przytulanki, klocki, zabawki edukacyjne, książki, meble, dywany, lampy, czyli przedmioty codziennego użytku i służące do zabawy.

Autorami prac są młodzi, utalentowani polscy projektanci. Jak wyjaśniła kurator wystawy
Agnieszka Jacobson-Cielecka, niektóre z tych eksponatów zaprojektowali sami rodzice, ponieważ nie znaleźli w sklepach odpowiednich przedmiotów dla swoich dzieci.

Będzie można zobaczyć zatem nietypowe pluszaki, różne w formie, kształtach i kolorach, inspirowane wyobraźnią dziecięcą, a także zabawki edukacyjne, rozwijające umiejętności i wyobraźnię, uczące myślenia przestrzennego, dokładności, planowania, cierpliwości, dokonywania wyborów.

Zdaniem Jacobson-Cieleckiej, wszystkie te przedmioty spełniają oczekiwania dzieci i wymagania dorosłych - są ładne, użyteczne, praktyczne, proste i dobrze zaprojektowane. Na ekspozycji znajdą się także książki wydawane przez niewielkie, niezależne, ale nagradzane prestiżowymi nagrodami wydawnictwa.

Dyrektorka muzeum Lucyna Mizera zaznaczyła, że prezentacja na festiwalu w Wenecji będzie debiutem zagranicznym wystawy "Dziecinada - polski dizajn dla dzieci". Są jednak także plany zaprezentowania ekspozycji jesienią w Rzymie.

La Biennale di Venezia jest jedną z imprez towarzyszących karnawałowi w Wenecji. Skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży oraz dorosłych, których interesuje twórczość dla najmłodszych. W tym roku, po raz pierwszy do udziału w festiwalu zostały zaproszone inne kraje, w tym także Polska.

Pokaz wystawy w Wenecji zorganizowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przy wsparciu Ambasady RP w Rzymie i polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


(PAP/pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni