X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Dobry duch polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2007 07:54
Mimo że Janusz Morgenstern skończył niedawno 85 lat, to jest w trakcie pracy nad nowym filmem.
Audio

Janusz Morgenstern skończył 16 listopada 85 lat. Pomimo podeszłego wieku i dużego dorobku artystycznego, reżyser nie zamierza spocząć na laurach. Przed nim kolejny projekt -film według powieści Janusza Andermana „Cały Czas”. 

Jubileusz Janusza Morgensterna audycja Faustyny Cieślak, goście: Piotr Śmiałkowski - filmowznawca i Michał Libera - krytyk filmowy, Program Drugi PR, 30.11.2007 (6,82 MB)

„Kuba” jak nazywany jest Janusz Morgenstern przez znajomych z łódzkiej szkoły filmowej, zadebiutował  w 1960 roku własnym filmem „Do widzenia do jutra”. Zanim do tego doszło współpracował już z Andrzejem Wajdą przy „Lotnej” i „Popiele i diamencie” oraz „Kanale”. Ostatni swój film reżyserował w 2000 roku. Był to „Żółty szalik” z Januszem Gajosem w roli głównej według scenariusza Jerzego Pilcha. Przez szerszy krąg odbiorców może być kojarzony dzięki serialom, które realizował na potrzeby TVP „Stawka większa niż życie”, „Kolumbowie”, „Polskie drogi”. W ostatnim dziesięcioleciu był także producentem takich tytułów jak  „Panna Nikt”, „Ciemna strona Wenus”, „Zemsta” czy „Komornik”.

Wpływ na pozytywną atmosferę jubileuszu Janusza Morgensterna ma przede wszystkim to, że mówiąc o jego twórczości nie trzeba odwoływać się do jakich minionych lat żeby odnaleźć wybitne dzieła. Chodź by jego ostatnie praca „Żółty szalik” jest jednym z jego najwybitniejszych filmów. Morgenstern jest cały czas aktywnym producentem świetnych rzeczy, przez co nazwać go możemy jubileuszem trwania.” - mówi Piotr Śmiałowski.

Krytycy filmowi nazywają go dobrym duchem polskiego kina. Wiele kluczowych scen w filmach Andrzeja Wajdy powstało z jego inspiracji. Morgenstern nie doczekał się jednak laurek i publikacji poświęconych swoich twórczości. Stało się tak także ze względu na jego wrodzoną skromność i opory przed opowiadaniem o sobie. Przeciętny widz także wie o nim zazwyczaj mniej niż o wielu innych wybitnych polskich twórcach. Pomimo tego reżyser otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. w 1977 Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za filmową twórczość telewizyjną oraz w 1991 Nagrodę Przewodniczącego Komitetu Kinematografii dla producentów filmowych.

„Charakterystycznym dla Morgensterna jest jego niebywały dar do wybierania aktorów. Jest to widoczne wyraźnie na przykładzie filmu „Trzeba zabić tę miłość”. Zbigniew Cybulski to był jego odkryciem.” - mówi Michał Libera.

CZOŁÓWKA "STAWKI WIĘKSZEJ NIŻ ŻYCIE"

Morgenstern w latach wczesnej młodości marzył o filmie dotyczącego powstania warszawskiego. Nie udało mu się to podczas studiów. Dopiero dzięki serialowi „Kolumbowie”, według scenariusza Romana Bratnego, jako pierwszy przedstawił pokolenie, z którym się utożsamiał nie mitologizując go. Umiejętność empatii, obserwacji zachowań ludzkich i słuchania opowieści innych, zaowocowała także wspaniałymi scenami w filmie „Trzeba zabić tę miłość”(1972) Pozostaje mięć nadzieję, że nie inaczej będzie w jego najnowszym filmie.

Michał Kukawski

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Dojrzewając do przemiany

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2009 08:00
Na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni swój najnowszy film pokazał Janusz Morgenstern. "Mniejsze zło" od 23 października na ekranach polskich kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2009 13:00
Od w piątku w kinach dwa nowe polskie filmy - "Zero" Pawła Borowskiego i "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna. Dziś spotkanie z ich twórcami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2008 15:00
Dziś spotkania z laureatami (konkurs literacko-filmowy "Dekalog 89 +") oraz potencjalnymi laureatami (nominowani do Orłów 2008).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2008 15:00
Dziś jak zwykle wielu gości. Porozmawiamy o tym, co już możemy zobaczyć w kinach oraz zapowiemy filmowe wydarzenia przyszłego tygodnia.
rozwiń zwiń