X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Dojrzewając do przemiany

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2009 08:00
Na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni swój najnowszy film pokazał Janusz Morgenstern. "Mniejsze zło" od 23 października na ekranach polskich kin.
Audio

 

„Mniejsze zło” w podstawowej warstwie jest opowieścią o młodym studencie (Lesław Żurek), który w latach 1980 – 82, a więc w realiach późnego PRL-u, zaczyna funkcjonować jako uznany autor. I choć nie napisał samodzielnie żadnej książki udaje mu się lawirować i nieźle prosperować finansowo. Z czasem wyrzuty sumienia okażą się silniejsze. 


W Gdyni z Januszem Morgensternem rozmawiała Magdalena Zaliwska

Po dziewięciu latach milczenia powraca pan z filmem, który jest swobodną adaptacją książki Janusza Andermana „Mniejsze zło”. Podobno długo dojrzewał pan do decyzji związanej z reżyserią tego filmu.

Ta decyzja nie była dla mnie łatwa. I rzeczywiście długo zastanawiałem się nad tym, czy podjąć się tego przedsięwzięcia. Gdy przeczytałem 40 stron książki Andermana uznałem, że nie jest to dla mnie ciekawy tekst. Nie widziałem powodu, dla którego miałbym szerzej zająć się tematem w nim przedstawionym. Dopiero po pewnym czasie powróciłem do niego i stwierdziłem, że może stanowić doskonały punkt wyjścia dla filmu. Postawiłem jednak warunek autorowi, mianowicie, że będę mógł wprowadzić zmiany, które moim zdaniem wydały się konieczne.

Z całej powieści pozostawił pan tylko fragmenty, znacznie skrócił pan też czas akcji.

Wprowadzanie zmian było konieczne. Konstrukcja tej książki nie przemawiała do mnie. Nie odczuwałem potrzeby, by akcja mojego filmu rozgrywała się przez trzydzieści lat. Musiałem wybrać z tekstu tylko to, co jest dla mnie istotne. Najbardziej frapująca była dla mnie galeria różnych postaci. Każda z nich była inna. Wszyscy, poza matką, mieli coś na sumieniu. Te różne charaktery wiarygodnie pokazali na ekranie aktorzy, których udało mi się zaprosić na plan. A jest to cała plejada polskich gwiazd. Dzięki ich warsztatowi każdy mały epizod zagrany jest zjawiskowo. Myślę, że nawet dla tej niesamowitej gry, warto zobaczyć ten film.
W tekście Andermana główny bohater przedstawiony jest jako ktoś odpychający. W pana filmie Kamil stopniowo dojrzewa do przemiany.

Pokazanie głównego bohatera jako postaci tylko i wyłącznie negatywnej, wydało mi się mało interesujące, dlatego chciałem doprowadzić do jego przemiany. Myślę, że udało mi się to i widz zauważy to na ekranie. Duża w tym zasługa Lesława Żurka. Udało mu się perfekcyjnie pokazać zmiany, które zachodzą w bohaterze. Wystarczyło mu do tego zaledwie półtorej godziny, bo tyle trwa film. Bez względu na to, co dziennikarze napiszą na temat tego filmu, jestem z niego bardzo zadowolony.

Lesław Żurek o swojej postaci Gdy pierwszy raz przeczytałem scenariusz, postać Kamila nie przypadł mi do gusty. Odstawał znacznie od mojego charakteru. Wydał mi się za bardzo pokrętny. Dopiero kiedy postanowiłem, że postaram się zrozumieć jego wyboru, zacząłem go akceptować. Dotarłem też do momentu w którym cała jego droga wydała mi się jasna i zrozumiała. Myślę, że ten bohater zmienił mnie prywatnie. Jestem w stanie zrozumieć taki sposób postępowania.

Magdalena Cielecka o filmie

Na ekranie pojawią się jeszcze m.in. : Janusz Gajos, Wojciech Pszoniak, Tamara Arciuch, Borys Szyc.

 
 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Orły 2010. "Rewers" zgarnął najwięcej

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2010 21:08
W Teatrze Polskim w Warszawie rozdano Polskie Nagrody Filmowe Orły 2010.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rewers" i osiem Orłów

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 08:51
W Teatrze Polskim w Warszawie rozdano Polskie Nagrody Filmowe Orły 2010. Największym zwycięzcą okazał się film "Rewers" Borysa Lankosza, który otrzymał osiem statuetek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rewers" nie będzie walczył o Oscara

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2010 09:16
„Rewers” Borysa Lankosza nie znalazł się na skróconej liście kandydatów do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Gdyni coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2010 08:00
20 tytułów - w tym nowe filmy Doroty Kędzierzawskiej, Janusza Majewskiego i Jana Jakuba Kolskiego - będzie walczyć w Konkursie Głównym tegorocznego 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który potrwa od 24 do 29 maja.
rozwiń zwiń