Kultura

Schlöndorff – piewca prawdy i piękna życia

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2007 07:00
Rozmowa z niemieckim reżyserem Volkerem Schlöndorffem, autorem ekranizacji "Blaszanego Bębenka", o jego najnowszym filmie "Ulzhan".

 

Volker Schlöndorff znany jest w Polsce głównie za sprawą ekranizacji powieści Güntera Grassa „Blaszany bębenek”. Na początku roku sporo kontrowersji wzwoła jego „Strajk - bohaterka z Gdańska”, zainspirowany biografią Anny Walentynowicz. Na tegorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym odbyła się premiera najnowszego obrazu Schlöndorffa „Ulzhan". Wydarzenie to stało się okazją do krótkiego pobytu wybitnego twórcy w naszym kraju.

CHCESZ WIĘCEJ KULTURY? POSŁUCHAJ SERWISU!

W 1980 roku za „Blaszany bębenek” Schlöndorff nagrodzony został Oscarem. Nie jest to jednak jedyna adaptacja powieści jego autorstwa. W swoim dorobku posiada także ekranizacje książek Heinricha Böllsa, Roberta Musila, Marcela Prousta i Maxa Frischa. Charakterystycznym znamieniem twórczości Schlöndorffa jest ponadto zaangażowanie w tematykę polityczno-społeczną. Właśnie tego rodzaju zagadnienia porusza jego film z 2006 roku „Strajk - bohaterka z Gdańska”. Obraz, oparty m.in. na biografii Anny Walentynowicz, kręcony był jesienią 2005 roku w Polsce, na terenie Stoczni Gdańskiej. Główną rolę reżyser powierzył Katharinie Thalbach, występującej wcześniej w "Blaszanym bębenku". W polsko-niemieckim dramacie udział wzięli także nasi aktorzy, m.in.: Andrzej Chyra, Andrzej Grabowski, Wojciech Pszoniak i Barbara Kurzaj.

"BLASZANY BĘBENEK"(1980)

Kadr z filmu Kadr z filmu "Blaszany Bębenek" (1980)

Schlöndorff, w swoich obrazach ukazuje często dramat moralnie nieskazitelnej jednostki, poddanej presji systemu lub powszechnie uznanych autorytetów. To za sprawą wspomnianego filmu widzowie kin w Europie i Stanach Zjednoczonych mogli przypomnieć sobie pamiętne wydarzenia na polskim wybrzeżu w 1980 roku. „Strajk - bohaterka z Gdańska” uświadomił odbiorcom dwie istotne rzeczy. Po pierwsze, że tak naprawdę nie Lech Wałęsa, a prosta robotnica ze stoczni – Anna Walentynowicz dała początek strajkom w Gdańsku w 1980 roku. Kobieta ta (w filmie występuje jako Agnieszka Kowalska) stała się przyczyną strajku początkowo swojej brygady, następnie całej stoczni, a w konsekwencji wszystkich zakładów Trójmiasta i Polski. Po drugie, reżyser dał do zrozumiena odbiorcom (zwłaszcza widzom w Niemczech), że opiewana w filmie historia polskiej robotnicy, stała się zarzewiem przemian społeczno-politycznych w krajach bloku komunistycznego, zakończonych upadkiem muru berlińskiego w 1989 roku.

ULZHAN (2007)

„Ulzhan", najnowszy film Schlöndorffa, opowiada historię Francuza podróżującego w głąb Środkowej Azji. Nie tak dawno na skutek tragicznych okoliczności mężczyzna utracił całą rodzinę. Ostatnim etapem jego podróży ma być Kazachstan, a celem tamtejsze góry. Mężczyzna zdaje sobie sprawę, że setki lat temu, tę samą drogę co on pokonywali szamani. Podążający na koniu Francuz spostrzega nagle, że niczym cień kroczy za nim kobieta z plemienia koczowników o imieniu Ulzhan. Wkrótce między dwojgiem pojawia się uczucie. 

 

Nie jest to Kazachstan Borata. Nie jest to także żaden konkretny kraj. To po prostu Środkowa Azja. Na mojej osobistej mapie było to ostatnie miejsce, o którym nie miałem pojęcia. Mój film nie jest typowym filmem drogi. Mamy tu do czynienia z podróżą wewnętrzną, medytacją. Film ma coś w sobie i z westernu, i z przypowieści biblijnej. Myślę, że jest to po prostu historia miłosna – opowiada o swoim najnowszym filmie Volker Schlöndorff. (6,74 MB)
 
ULZHAN, reżyseria Volker Schlöndorff, występują: Katharina Thalbach, Dominique Horwitz

(ab)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jubileusz Güntera Grassa

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2007 14:39
Dokładnie 80 lat temu w Gdańsku przyszedł na świat Günter Grass.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grass świętuje w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2007 06:06
Pomiędzy 4 i 6 października w rodzinnym Gdańsku Gunter Grass obchodził swoje 80. urodziny.
rozwiń zwiń