Kultura

Ciekawe pytanie Jessici Hausner

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 10:25
Od piątku w kinach "Lourdes" Jessici Hausner. Zdaniem Jakuba Duszyńskiego młoda reżyserka postawiła w filmie jedno z najważniejszych pytań, jakie możemy zadać sobie w kontekście francuskiego sanktuarium- na czym polega jego fenomen i czego w nim szukamy?

Fabuła skupia się na milczącej, sparaliżowanej Christine, która udaje pobożność, aby zabierano ją na kościelne wycieczki. Jak szczerze przyznaje, nie ma wielu okazji do podróżowania, będąc przykutą do wózka inwalidzkiego.

- Zdaniem Jakuba Duszyńskiego Jessica Hausner w bardzo ciekawy sposób przygląda się swojej bohaterce, którą znakomicie zagrała, grająca głównie twarzą, Sylvie Testud.

"Lourdes" to odkrycie festiwalu w Wenecji i zdobywca Grand Prix na ostatnim Warszawskim Festiwalu Filmowym.
W obsadzie: Gilette Barbier, Gerhard Liebmann, Léa Seydoux, , Bruno Todeschini , Irma Wagner. Film od piątku (29 stycznia 2010) w kinach.
(na podst. Trójkowo, filmowo)
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Parnassus" od dziś w kinach

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2010 11:47
Roman Gutek przyzwyczaił widzów do tego, że na ekrany kin wprowadza filmy artystyczne, kameralne, wysublimowane. Tym razem zdecydował się na dystrybucję dosć mrocznej baśni. "Parnassus" od dziś (8 stycznia) w kinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bieg Kukuczki"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 14:38
Jerzy Kukuczka, jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów, zginął 24 października 1989. Odpadł ze ściany Lhotse na wysokości ok. 8200 m. Alina Markiewicz i Dariusz Załuski zdecydowali się w dość nietypowy sposób uczcić dwudziestą rocznicę jego śmierci- wyreżyserowali film przybliżający jego postać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Źli chłopcy

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 11:08
Janusz Mrozowski przez 10 dni zamykany był z kamerą w więziennej celi. Tak powstał film „Bad Boys. Cela 425", który na dwie godziny oddaje głos tym, którzy są odcięci od świata i nie mogą głosu zabierać.
rozwiń zwiń