Kultura

"Bieg Kukuczki"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 14:38
Jerzy Kukuczka, jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów, zginął 24 października 1989. Odpadł ze ściany Lhotse na wysokości ok. 8200 m. Alina Markiewicz i Dariusz Załuski zdecydowali się w dość nietypowy sposób uczcić dwudziestą rocznicę jego śmierci- wyreżyserowali film przybliżający jego postać.

 

Film "Bieg Kukuczki" miał już swoją kinową premierę, odbyła się w katowickim kinie Helios. Ponieważ sala kinowa pękała w szwach twórcy myślą o prezentacji filmu w innych polskich kinach. Film zostanie też wydany na DVD.

W filmie wypowiadają się wieloletni partnerzy Kukuczki "od liny" - Wojciech Kurtyka, Artur Hajzer, Krzysztof Wielicki i Ryszard Pawłowski. Głos zabiera także żona i syn Jerzego Kukuczki. Są też zapisy rozmów, materiały archiwalne.

(na podst. Trójkowo, filmowo; 28 marca2010)

Zobacz więcej na temat: FILM Jerzy Kukuczka dvd
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Czym jest teoria filmu?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2008 10:20
Jako student filmoznawstwa wielokrotnie musiałem odpowiadać na pytanie, czym właściwie zajmuje się filmoznawstwo, co różni je od krytyki filmowej, czy nauki filmowego rzemiosła, jakie pobierają studenci szkół filmowych? „Historia myśli filmowej” Alicji Helman i Jacka Ostaszewskiego pozwala odpowiedzieć co najmniej na połowę tego pytania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas Tataraku

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2009 06:58
Andrzej Wajda już trzykrotnie dokonał filmowej realizacji prozy Jarosława Iwaszkiewicza. Były „Panny z Wilka”, „Czerwcowa noc”, „Brzezina”. Po kilku latach noszenia w sobie tekstu „Tatarak” znalazł odpowiedź na pytanie, jak liczące zaledwie kilkanaście stron opowiadanie, zaadaptować na potrzeby filmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dekalog dwudziestolatków

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2009 15:18
W 20. rocznicę premiery cyklu „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego Andrzej Mańkowski zdecydował się dopuścić do głosu współczesnych dwudziestolatków, by to właśnie oni - z właściwą dla ich pokolenia wrażliwością i wyjątkowym postrzeganiem rzeczywistości - skomentowali funkcjonowanie Dziesięciorga Przykazań we współczesnym świecie. Efekty kilkumiesięcznej pracy jako pierwsi poznają uczestniczy tegorocznego 34. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, podczas którego pięć krótkometrażowych części poka
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci Sendlerowej

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2009 12:38
Europejska premiera filmu "Dzieci Ireny Sendlerowej" odbyła się w Gdańsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa tygodnie z życia królowej Jadwigi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 08:46
Krzysztof Zanussi pracuje nad filmem o córce Ludwika Węgierskiego, polskiej królowej Jadwidze. Scenariusz jest już gotowy, a miejsca do nagrywania zdjęć wybrane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Balladyna w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2009 06:00
Zdaniem Ryszarda Jaźwińskiego najnowszej produkcji Dariusza Zawiślaka „Balladyna” nie jest w stanie uratować nawet amerykańska gwiazda Faye Dunaway, która na ekranie pojawia się jako dr Ash.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarna komedia

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 09:32
Na dzień przed pokazem „Rewersu” na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni Borys Lankosz nanosił jeszcze ostatnie poprawki. Niemal w ostatniej chwili przywiózł produkcję na festiwal. Potem był już tylko aplauz publiczności i nagrody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bloom i Borcuch - filmowy tandem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 08:31
Daniel Bloom i Jacek Borcuch to nierozłączny duet, który współpracuje razem od lat 80.
rozwiń zwiń