Kultura

Jubileusz Kociniaka

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 09:53
W sobotę, Marian Kociniak będzie obchodził 50-lecie pracy artystycznej . Z tej okazji odbędzie się gala i jubileuszowy spektakl "Bomba" w reżyserii Macieja Kowalewskiego w warszawskim Teatrze Na Woli.

 

Największą popularność przyniosła mu rola Franka Dolasa w filmie "Jak rozpętałem II wojnę światową". Aktor przyznaje, że wolałby aby kojarzono go także z rolami teatralnymi, ale nie może gniewać się na popularność Franka Dolasa.


Widzowie zapamiętali też rolę Murgrabiego z "Janosika" Jerzego Passendorfera oraz Marcina Kabata ze spektaklu TVP - "Igraszki z diabłem". Spośród licznych ról teatralnych Marian Kociniak ceni bardzo swój udział w spektaklach autorstwa Ronalda Harwooda. Jak wspomina w rozmowie z IAR Marian Kociniak Ronald Harwood tak zachwycił się jego kreacją Normana w "Garderobianym" w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego" ze specjalnie dla niego napisał sztukę "Herbatka u Stalina"


Spektakl "Bomba" wybrał na swój jubileusz ponieważ niezwykle interesująco opowiada o współczesnej Polsce.Marian Kociniak ma swoim dorobku 150 ról teatralnych, 80 ról w Teatrze Telewizji, ponad 30 ról filmowych. Do najważniejszych kreacji teatralnych aktora zaliczane są też rola Stanleya w "Śmierci komiwojażera" u Janusza Warmińskiego, rola Beni Krzyka w "Zmierzchu" u Bohdana Korzeniowskiego, Siemiona Podsiekalnikowa w "Samobójcy" Andrzeja Rozhina, rola Piotra Wierchowieńskiego w "Biesach" u Janusza Warmińskiego, rola Lucky'ego w "Czekając na Godota" u Macieja Prusa.

Obchody jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Mariana Kociniaka honorowym patronatem objęli minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Z tej okazji w lutym zostanie wydany książkowy wywiad z artystą pod tytułem "Spełniony".


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Jubileusz Wandy Wiłkomirskiej na naszej antenie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2009 14:26
11 stycznia 2009
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jubileusz Janowskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2008 10:22
Obchodząca w tym roku rocznicę 85 urodzin i 60 - lecia pracy artystycznej Alina Janowska zapisała się złotymi literami w historii kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jubileuszowa lekcja muzyki Piotra Orawskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 12:00
5 lutego 2010, godz. 11:15
rozwiń zwiń