Kultura

Jerzy Skolimowski będzie walczył o Złotego Lwa

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 11:00
Zobacz thriller "Essential Killing", który został zakwalifikowany do konkursu głównego tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

 

Obraz Skolimowskiego to historia afgańskiego skazańca. Mężczyzna zostaje wzięty do niewoli przez Amerykanów za zabicie trzech amerykańskich żołnierzy. Następnie zostaje przewieziony do Europy, gdzie ma być przesłuchiwany. Wówczas ucieka i rozpoczyna walkę o życie. Rusza za nim pościg. "Essential Killing" to produkcja polska, zrealizowana w koprodukcji z trzema innymi krajami: Norwegią, Irlandią i Węgrami.

Thriller "Essential Killing" został zrealizowany przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (5 mln zł).

Poprzedni film Jerzego Skolimowskiego, "Cztery noce z Anną" (2008), zdobył m.in. Specjalną Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio.

Jak przypomina PISF, w ubiegłych latach o Złotego Lwa w Wenecji ubiegały się m.in. zrealizowany w koprodukcji z Polską film Brytyjczyka Petera Greenawaya "Nightwatching" (2007, Holandia/Kanada/Wielka Brytania/Francja/Polska), "Persona non grata" Krzysztofa Zanussiego (2005) i "Pornografia" Jana Jakuba Kolskiego (2003). W 1993 r. laureatem Złotego Lwa w Wenecji był Krzysztof Kieślowski, który otrzymał tę nagrodę za film "Trzy kolory. Niebieski".

67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji potrwa od 1 do 11 września.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Cztery noce z Anną

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2009 14:18
W szpitalu w małym miasteczku pracuje Anna (Kinga Preis)i zafascynowany nią Leon (Artur Steranko). Podczas gdy ona nawet nie wie o jego istnieniu, on podejmuje nietypowe próby zbliżenia się do niej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portrety X Muzy: Jerzy Skolimowski

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2008 11:16
W audycji Portrety X Muzy sylwetka i twórczość Jerzego Skolimowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2008 15:00
Po dwutygodniowej przerwie dziś filmowe aktualności i remanenty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2008 15:00
Już w poniedziałek rozpocznie się 33 Festiwal Folskich Filmów Fabularnych. Dziś zapowiedzi najważniejszych wydarzeń w Gdyni.
rozwiń zwiń