Kultura

Zwierzyniec kinem żyje

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 14:39
Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu pokazuje filmy ze Skandynawii i z RPA.

Festiwal w Zwierzyńcu potrwa do niedzieli. Jak co roku, w tym małym, roztoczańskim miasteczku kinomani oglądają najnowsze filmy, poznają najstarsze nagrania z taśm filmowych oraz mają okazję porozmawiać z twórcami z całego świata.

W tym roku w programie, oprócz filmów z Węgier, Czech i Słowacji, znalazły się też dwie duże sekcje poświęcone kinu ze Skandynawii i z RPA. Południowoafrykańskie filmy przez lata nie były znane z powodów politycznych, a dziś odnoszą spore sukcesy na świecie.

W audycji "Fajny Film wczoraj widziałem" w Programie 3 PR, Ryszard Jaźwiński rozmawiał z Richardem Stanleyem. Afrykański reżyser jest autorem horroru "Demon Piasków".

_

W Zwierzyńcu pokazany zostanie też jeden z najstarszych, zachowanych filmów z RPA - "Powstanie narodu (Bou van’n nasie)". Historia kolonizacji Afryki nakręcona została przez Holendrów w 1938 roku. To jedna z najdroższych, afrykańskich produkcji filmowych.

 Czarno-białe filmy z Astą Nielsen też znalazły się w programie Letniej Akademii Filmowej. Duńska aktorka zagrała w latach dwudziestych kobiecą wersję Hamleta. O poświęconej jej retrospektywie opowiadała w audycji "Fajny Film wczoraj widziałem" skandynawistka Sylwia Schab.

Asta Nielsen znana jest z bardzo naturalnego sposobu gry - to nieczęste u aktorów przedwojennych. Większość filmów, w których wystąpiła, zachowała się na mocno zniszczonych taśmach. Prawie jak nowe są za to ocenzurowane fragmenty, w których Asta Nielsen występuje w erotycznych tańcach.

Oprócz starych filmów z Astą Nielsen w Zwierzyńcu pokazywane jest także współczesne kino skandynawskie.

Program projekcji znajduje się na stronie Letniej Akademii Filmowej www.laf.net.pl


usc (na podst. Trójka Polskie Radio)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2007 16:46
Już w piątek 10 sierpnia rusza 8. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu na Lubelszczyźnie. Trójka patronuje festiwalowi, impreza potrwa potrwa do 19 sierpnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pociąg do Zwierzyńca

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2009 11:32
Ponad 300 filmów z całego świata, liczne pokazy przedpremierowe, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, spektakle i koncerty czekają na tych wszystkich, którzy w dniach 7- 16 sierpnia odwidzą malownicze miasteczko położone w sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego- Zwierzyniec. To tu po raz dziesiąty odbędzie się Letnia Akademia Filmowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowy Zwierzyniec

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 16:07
Letnia Akademia Filmowa rozpoczęła się w Zwierzyńcu na Lubelszczyźnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trójkowo, filmowo" ze Zwierzyńca

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2010 15:54
Do 15 sierpnia zapraszam do Zwierzyńca.
rozwiń zwiń