Kultura

Cały świat Władysława Ślesickiego

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2011 17:04
Ludzkość widział jako jedną rodzinę, która w różnych kulturach powtarza te same rytuały - tak o filmach znakomitego polskiego dokumentalisty Władysława Ślesickiego, mówi krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski.
Audio

- Ślesicki miał dwa wielkie wzory - pierwszym z nich był dokumentalista Robert J. Flaherty, a drugim wystawa zdjęć pt. "Rodzina człowiecza", na podstawie której nakręcił później film - mówi krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski, który był gościem Ryszarda Jaźwińskiego w audycji "Trójkowo, filmowo".

Sobolewski podkreśla, że dokumentalista miał wyjątkowy sposób pokazywania rzeczywistości. Ludzkość widział jako jedną rodzinę, jedną społeczność, która w różnych kulturach powtarza te same rytuały. - Tak właśnie pokazuje Ślesicki tych swoich Cyganów, górali, chłopów z augustowskiego. To są ludzie, których bardzo dobrze znał, właściwie oni współpracują z nim przy robieniu filmu - wyjaśnia krytyk.

Dzięki temu bohaterowie filmów Władysława Ślesickiego zachowują naturalność, zdają się nie dostrzegać kamery.

Ta umiejętność pokazania życia w sposób antropologiczny, a nawet poetycki, jest dla Ślesickiego bardzo ważna. - Jednocześnie jest to kino pełną gębą, tam jest taki epicki rozmach, piękny prawdziwą ekspresją filmową - dodaje Sobolewski.

Władysław Ślesicki przestał robić filmy dokumentalne w latach 70., gdy pojawił się w Polsce nurt dokumentu społecznego, pokazujący rzeczywistość w sposób krytyczny. Reżyser wrócił wtedy do lektur z dzieciństwa i wyreżyserował "W pustyni i w puszczy" oraz "Lato leśnych ludzi".

- W jakimś sensie każdy jego film przedstawia cały świat, pokazuje go jako całość, takich dokumentów wtedy było więcej na świecie, ale Polska była w czołówce - podsumowuje Sobolewski.

/

W serii "Polska Szkoła Dokumentu" wydawanej przez Narodowy Instytut Audiowizualny ukazały się na DVD dokumenty Władysława Ślesickiego. Na dwupłytowym albumie znalazło się 17 z 23 filmów Władysława Ślesickiego. 

DVD 1:

Rodzina człowiecza (1964) 

W gromadzie ducha puszczy (1957)

Płyną trawy (1962), Góra (1964)

Zanim opadną liście ... (1964)

Chyłe pola (1970), Wśród ludzi (1960)

DVD2:

Jedzie tabor (1955), Opowieść o drodze (1958), Spacer w Bieszczadach (1958), Portret małego miasta (1961), Ludzie i ryby (1962), Dwudziesta pierwsza (1964), Chwila ciszy (1965), Energia (1967), Dni miesiące lata ... (1966), Sugar mill in Morocco (1964)

Zapraszamy do obejrzenia fragmentu "Rodziny człowieczej"

  

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Trójkowo, filmowo" można słuchać w każdą niedzielę tuż po godz. 12.00. Zapraszamy.

(asz/mz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Inspirujące migracje

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 11:00
Akcja „Sąsiedzi. Warto się poznać” z okazji Międzynarodowego Dnia Migranta, premiera „Przemiany” według Franza Kafki i kolejny album z cyklu „Polska Szkoła Dokumentu”.
rozwiń zwiń