X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Serial Holland o Palachu od 3 marca w HBO

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 19:41
Trzyodcinkowy serial, produkcji czeskiej, poświęcono studentowi, który w 1969 roku podpalił się w Pradze w proteście przeciwko inwazji sił Układu Warszawskiego.
Gorejący krzew reż. Agnieszka Holland
"Gorejący krzew" reż. Agnieszka HollandFoto: hbo.pl

"Trzyczęściowy film opowiada o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Czechosłowacji; samospalenie Jana Palacha stało się katalizatorem zmian w społeczeństwie" - podkreślają producenci serialu.
- Dla mnie ten film jest bardzo osobisty. Dzieje się w czasach mojej praskiej młodości. Opowiada o wydarzeniach, w których nie tylko uczestniczyłam, ale które uformowały mój światopogląd - powiedziała reżyserka Agnieszka Holland, wspominając swój pobyt w Czechosłowacji, kiedy studiowała w znanej praskiej szkole filmowej FAMU.
Pierwszy odcinek serialu "Gorejący krzew" będzie można zobaczyć 3 marca w HBO (drugi - 10 marca, trzeci - 17 marca). Każdy z odcinków trwa około półtorej godziny.

"Gorejący krzew" Holland zrealizowała na podstawie scenariusza Czecha Sztiepana Hulika. W obsadzie są m.in.: słowacka aktorka Tatiana Pauhofova (w roli głównej) i Czech Ivan Trojan, znany polskiej publiczności m.in. z filmu "Bracia Karamazow" Petra Zelenki (2008). Autorem muzyki jest polski kompozytor Antoni Łazarkiewicz. Zdjęcia, rozpoczęte w lutym 2012 roku, kręcono m.in. w Pradze i w rodzinnych stronach Palacha, mieście Vszetaty.
Jan Palach (1948-1969), student wydziału filozofii praskiego Uniwersytetu Karola, oblał się benzyną i podpalił na położonym w centrum Pragi placu Wacława 16 stycznia 1969 roku, kilka miesięcy po wejściu do kraju sił Układu Warszawskiego. Młody mężczyzna zmarł trzy dni po swym dramatycznym proteście w następstwie dotkliwych poparzeń. Czyn Palacha stał się na całym świecie symbolem walki z biernością. W Czechosłowacji powtórzyło go w ciągu kilku miesięcy 29 osób, z czego siedem zmarło.
Serwis historyczny Polskiego Radia>>>
"Gorejący krzew" koncentruje się nie tyle na postaci samego Palacha, co na zmaganiach jego rodziny z aparatem władzy komunistycznej. Postać płonącego studenta pojawia się w pierwszych ujęciach. Później ukazane są konsekwencje jego czynu i atmosfera tzw. normalizacji w Czechosłowacji po inwazji wojsk ZSRR, Polski, NRD, Węgier i Bułgarii.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Powstała strona internetowa poświęcona Janowi Palachowi

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 08:00
Praski uniwersytet uruchomił specjalną stronę internetową poświęconą swemu dawnemu studentowi, a także innym "żywym pochodniom".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mężczyzna podpalił się przed Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 17:24
Do zdarzenia doszło w stolicy Czech Pradze. 36-latka udało się uratować. Przewieziono go do szpitala z lekkimi oparzeniami dłoni.
rozwiń zwiń