Kultura

Nie ma ugody ws. "Ludowych Oskarów"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 12:06
Pełnomocnik Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, żeby przedstawić swoje stanowisko w sądzie, musi skonsultować się z mocodawcą zza oceanu.
Audio
  • Waldemar Majcher o stanowisku Stowarzyszenia Twórców Ludowych (IAR)
Statuetka Ludowego Oskara
Statuetka "Ludowego Oskara"Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Waldemar Majcher z Olsztyna, Prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych, twierdzi, że próbował wyjść naprzeciw oczekiwaniom Amerykanów. – Wyciągnęliśmy rękę w kierunki Akademii Filmowej, nasze stanowisko jest takie że nazwa pozostaje, ale uzupełniamy ją o dopisek „nagroda imienia Oskara Kolberga”, żeby już nie było żadnych wątpliwości – przekonuje Waldemar Majcher.

Zdaniem reprezentującego Akademię mecenasa ta propozycja nie rozwiąże całkiem sporu. W nazwie i tak pozostanie określenie "Oskar Ludowy", a dodanie odniesienia do wybitnego etnografa Kolberga niczego nie zmieni. Waldemar Majcher widzi dobre strony tej sprawy. – To jest bardzo duży plus ponieważ ludzie w Polsce i na świecie dowiadują się, że jest takie stowarzyszenie – mówi.
W ubiegłym roku prawnicy Akademii zażądali zmiany nazwy nagrody dla polskich instytucji i twórców kultury ludowej. Zakazali także używania słowa Oscar – pisanego zarówno przez literę "c" jak i "k". Kolejna rozprawa odbędzie się w październiku.

IAR/Radio Olsztyn/mk

Zobacz więcej na temat: FILM Oscary 2013 SZTUKA
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Amerykanom nie podobają się "Ludowe Oskary". Pozwali polskich twórców

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 11:18
Kancelaria reprezentująca w Polsce Amerykańską Akademię Wiedzy i Sztuki Filmowej pozwała Stowarzyszenie Twórców Ludowych za wręczanie nagród "Ludowy Oskar". Akademia zastrzegła nazwę "Oscar" i domaga się zmiany nazwy polskiej nagrody. Proces ruszy w lipcu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konflikt w fabryce Oscarów. Zatrzymają produkcję?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 07:15
W tym roku może stanąć produkcja najważniejszych na świecie nagród w świecie filmu – statuetek Oscara.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oskarowy spór w sądzie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 19:29
Amerykańska Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej kontra twórcy ludowi, czyli kolejna odsłona sporu o to, kto ma prawo do nazwy.
rozwiń zwiń